Попелиця вишнева

Rate this item
(3 votes)

Попелиця вишнева (укр.). Тля вишневая (рос.). Myzus cerasi Fabr (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд рівнокрилі, родина афіди.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує вишню і черешню.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка, імаго.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку з листя, молодих пагонів і плодів. Попелиця заселяє листя зі спіднього боку. Пошкоджене листя зморщується по спіралі або в поперечному напрямі, чорніє і засихає, набираючи вигляду обпаленого. Часто попелиця переходить на плоди, забруднюючи їх екскрементами і линяльними шкурками, різко знижуючи товарну якість урожаю. У розсадниках і молодих садах спричинює викривлення і пухкість пагонів, що призводить до їх підмерзання.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 10-14.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: яйця по одному між бруньками або біля їх основи.
  • УМОВИ, ЯКІ НЕ СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА: наприкінці липня і в серпні спостерігається суттєва смертність личинок і самок від високої температури і низької відносної вологості повітря, а також унаслідок погіршення умов живлення, загрубіння листя.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно.

Імаго. Самка-засновниця і безкрила партеногенетична самка 2-2,4 мм завдовжки. широко-грушоподібної форми, блискучо-чорні зверху і коричневі знизу; трубочки чорні, вусики самки-засновниці п'ятичленикові. безкрилої партеногенетичної самки — шестичленикові. Крилата партеногенетична самка розміром 2.4 мм. блискучо-чорна, вусики шести членикові. Амфігонна самка —1,6 мм, овальна, безкрила, вусики шестичленикові. Самець — 1,7 мм, блискучо-чорний, крилатий, вусики шестичленикові.
Яйце блискучо-чорне, подовжено-овальне.

Відродження личинок відбувається у квітні під час набухання плодових бруньок ранніх сортів черешні. Через 12-15 діб, на початку цвітіння черешні, утворюються самки-засновниці, які за 40-50 діб життя відроджують 100-115 личинок.
Від однієї колонії засновниці утворюється 10-18 колоній на верхівках пагонів.

За весняно-літній період розвивається 9-12 поколінь безкрилих партеногенетичних самок. У кожному поколінні, починаючи з третього, поряд із безкрилими партеногенетичними самками з’являються крилаті мігранти, які переселяються на вторинну рослину — підмаренник, де дають початок партеногенетичному поколінню. У цьому випадку протягом сезону відбувається паралельний розвиток попелиці на плодових деревах і на підмареннику.

У вересні-жовтні в колоніях переселенців утворюються крилаті і безкрилі статеноски. Крилаті статеноски перелітають на черешню або вишню і відроджують 8-10 личинок, які через 10-15 діб стають статевозрілими амфігонними самками. Безкрилі статеноски відроджують на підмареннику личинок, які стають окриленими самцями. Самці перелітають до самок, спарюються, і самка відкладає 3-4 яйця, які залишаються до весни.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Вирізання прикореневої порості й жирових пагонів, які особливо інтенсивно заселяються попелицями.

ХІМІЧНІ

При чисельності більше як 10-20 яєць на 10 см пагонів треба в осередках розмноження шкідника рано навесні, до розпускання бруньок, при температурі не нижче за +4 °С провести обприскування-промивання дерев овіцидами
Якщо щільність заселення попелицею перевищує 5 колоній на 100 листків, потрібна обробка інсектицидами. Слід обробити препаратом ЕНЖІО 0,18 л/га.
Регульоване співвідношення попелиць і афідофагів — один афідофаг на ЗО личинок шкідника. При такому співвідношенні застосування афіцидів недоцільне.

Read 95 times Last modified on Неділя, 28 червня 2020 23:52
Login to post comments