Плоскотілка плодова

Rate this item
(3 votes)

Плоскотілка плодова (укр.). Плоскотелка плодовая (рос.). Cenopalpus pulcher Саn. et Fanz (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд акариформні кліщі, родина плоскотілки.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: поліфаг, пошкоджує яблуню, грушу, сливу, абрикос, черешню, глід, іргу, аличу, мушмулу, терен і багато інших культур. Віддає перевагу рослинам з опущеною спідньою поверхнею листка.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка, імаго.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку з листя, бутонів, молодих плодів. Слина токсична, тому при живленні виникає некроз тканин листка, який проявляється и появі бурих або сіро-коричневих цяток. Плоскотілки небезпечні ще и тим і що є основними переносниками вірусів мозаїчної і кільцевої плямистості.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 2.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: запліднені самки в затишних місцях: під корою, яка відшаровується на стовбурах і гілках, в різних тріщинах, під лусочками бруньок, плодушками, порожніми щитками щитівок.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

В Україні поширена на Поліссі, в Криму, на Закарпатті.

Імаго. Дрібний кліщ завдовжки 0,26-0,34 мм. Гомілки без кігтиків. Ноги короткі. У самки довше тіло — 0,34 мм. Форма подовжено-овальна, плоска зі спини та опукла з черевного боку. Колір цегляно-червоний. Зимуючі самки набирають темнішого забарвлення. Передній край проподосоми у вигляді сплющеної облямівки виступає назовні. Щільні шкірні покриви утворюють численні поздовжні і поперечні складки, які при перетині формують сітку, що складається з безлічі осередків багатокутної форми. Самець розміром 0,26 мм. Між метаподосомою і опістосомою зі спинного боку розташовано три поперечні складки. З черевного боку таких складок 7-10. Покрови рожеві.

Яйце. Довгасто-овальне, червоне. Довжина — 0,12 мм, ширина — 0,07 мм. Оболонка яйця без вираженої структури.

Личинка. Довжина — 0,16 мм. Форма широкоовальна. Забарвлення червоне. Гладкі шкірні покриви не мають сітчастої складчастості. Має три пари ніг. Німфа в розвитку проходить два віки. Протонімфа і дейтонімфа відрізняються від личинки подовженою формою тіла і наявністю четвертої пари ніг. Довжина протонімфи — 0,22 мм, дейтонімфи — 0,28 мм.

Вихід запліднених самок із місць зимівлі починається з моменту потепління. Спершу кліщі скупчуються на плодушках і біля основи бруньок, які не розкрилися. Тут шкідники чекають появи молодого листя, переходять на його спідній бік та починають живитися і відкладати яйця.

Масовий вихід кліщів цього виду із зимівлі спостерігається при стійкому переході середньодобової температури повітря вище за +12 °С і збігається з фенофазою «рожевого бутона» у яблуні й айви. Триває зазвичай 5-8 діб. Тривалість життя самок — від 8 до 56 днів, у зимуючих — близько 300 днів (початок вересня — середина липня).

В умовах Криму кліщ дає два покоління. Перше розвивається з початку травня до середини липня, друге — з середини липня до першої декади вересня. Наявність самців у популяції спостерігається з початку липня до осені.

Період спарювання при розвитку двох поколінь проходить двічі за вегетаційний період — у середині і в кінці літа. Самки другого покоління починають відкладати яйця на п’ятий-шостий день після відродження. Яйця відкладаються по одному через два-три, іноді чотири дні. Дуже рідко спостерігається кладка яєць протягом двох-трьох днів поспіль. Плодючість коливається в середньому від 18 до 20 штук при максимумі 35 штук. Яйце дозріває повільно.

Зимують самки другого покоління. Самці з настанням несприятливих умов не йдуть з листя і гинуть при зниженні температури до мінусової.

Розвиток шкідника від яйця до статевозрілої самки при температурі +19...21 °С проходить за 49,4 дня. Підвищення середньодобової температури до +23...25 °С скорочує цей період до 38,4 дня. Розвиток самців відбувається на 4-5 днів швидше.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

ХІМІЧНІ

Обприскування дерев до розпускання бруньок (для знищення самок, які перезимували). Слід обробити препаратом АКТЕЛЛІК 1,0 л/га. При обприскуванні потрібно стежити, щоб рясно змочувались не тільки гілки, а й стовбур. Улітку обприскування дерев у ті самі терміни і тими самими препаратами, що й проти кліща бурого плодового. Обприскування препаратом ВЕРТИМЕК 1,0 л/га.

Read 92 times Last modified on Неділя, 28 червня 2020 23:59
Login to post comments