Несправжньощитівка яблунева

Rate this item
(3 votes)

Несправжньощитівка яблунева (укр.). Ложнощитовка яблоневая шаровидная (рос.). Eulecanium mali Schr (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд рівнокрилі, родини несправжньощитівки.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує яблуню, грушу, персик, абрикос, айву й Інші плодові.  До кормових рослин шкідника належать також багато лісових порід.
    ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинки, імаго (самка).
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку. Максимальної шкоди завдають личинки й самки, виділяючи в період росту багато медяної роси, на якій поселяються сапрофітні гриби, Крім того, життєдіяльність комахи призводить до всихання гілок і пагонів.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: личинки другого віку зимують на нижньому боці пагонів і скелетних гілок.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно.

Імаго. Розміри самки: довжина — 4 мм, ширина — 3,5 мм, висота — 3 мм. Безкрила. Тіло спереду майже вертикальне, ззаду похиле, боки опуклі, знизу підігнуті. Мертва особина жовтувато-коричнева. Поверхня тіла несправжньощитівки яблуневої перед відкладанням яєць куляста, гладка, після — зморшкувата. По краю тіла розташовується ряд шипиків конічної форми. Близько дихалець шипи короткі.

У самців тіло розділено на черевце, голову і груди; ноги і вусики добре розвинені; ротові органи й травна система не розвинені.
Навесні, в період набрякання бруньок, при температурі +6...7 °С, можна спостерігати пересування личинок по стовбуру і гілках дерева вгору, до тонших гілок. Зосереджуються вони переважно з нижнього боку гілок і однорічних пагонів.

Закріпившись на новому місці, шкідник продовжує розвиватися, при цьому в процесі живлення виділяє велику кількість липких цукристих екскрементів.
Поява дорослих самок і самців спостерігається на початку або в середині травня. Самці не живляться, займаються активним пошуком і заплідненням жіночих особин, живуть зовсім недовго. Самки нерухомі, їх колонії на гілках рослин схожі на нарости або лишайники.

Самки після спаровування відкладають від 750 до 2700 яєць. Розвиток яйця закінчується до початку червня.
Личинки першого віку після відродження переміщуються на листя рослин, розташовуючись зі спіднього їх боку, вздовж жилок, де живляться до початку осені. У кінці вересня — на початку жовтня личинки повертаються на гілки і пагони, де й зимують.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

ХІМІЧНІ

Обприскування дерев у ранньовесняний період по сплячих бруньках препаратом АКТАРА 0,14 кг/га.
Під час міграції личинок обробити препаратом ЕНЖЮ 0,18 л/га.

Read 85 times Last modified on Понеділок, 29 червня 2020 00:05
Login to post comments