Несправжньощитівка сливова

Rate this item
(3 votes)

Несправжньощитівка сливова (укр.). Ложнощитовка сливовая (рос.). Sphaerolecanium prunastri Fonsc (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд рівнокрилі, родина несправжньощитівки.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує сливу, аличу, абрикос, персик, мигдаль, вишню, черешню, терен, зрідка яблуню.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка, імаго (самка.)
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку. Висмоктування соків і вплив ферментів слини затримують ріст рослин, спричинюють опадання листя й генеративних органів, усихання гілок і пагонів. Істотна заселеність шкідником кілька років поспіль призводить до засихання дерев.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: личинки другого віку на корі гілок діаметром 1,5-2,5 ом.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно.

Імаго. Самка 3-3,5 мм завдовжки, півку-ляста, темно-каштанова або темно-бура; вусики 6-7-членикові. Самець розміром 1,5 мм, матово-червоний, крилатий, вусики 10-членикові.

Яйце розміром 0,38 мм, видовжено-овальне, жовтувато-рожеве.

Личинка другого віку завдовжки 1-2 мм, овальна, дещо опукла, з невеликим серединним червоним кілем і поперечними рядами чорних плям; спинну поверхню вкрито тонким прозорим восковим нальотом; по краю тіла 19 пар щетинок.

Навесні при температурі +6...7 °С личинки починають пересуватися в пошуках місць присмоктування. Самки з’являються в травні. У період «відокремлення бутонів» у сливи вони досягають максимального розміру і починають відкладати яйця.

Розмноження статеве, але можливий і партеногенез, бо чисельність самців у популяції становить від 10 до 80 %. Під час відкладання яєць спинна поверхня тіла самки великою мірою склеротизується і стає твердою. Яйця самка відкладає під черевце, яке поступово втягується і підтягується до спинного боку тіла. Весь простір, який вивільнюється, заповнюється яйцями. Тіло мертвої самки виконує захисну функцію.

Личинки відроджуються через 10-30 секунд після відкладання яєць.

Самка відкладає яйця протягом 16-20 діб, уся популяція — з кінця травня до кінця липня. Плодючість коливається від 550 до 3000 яєць.

Личинки, які відродилися, на листя не переходять, а залишаються на гілках і стовбурах. Личинки присмоктуються до кори гілок у місці відродження. Протягом літа вони повільно ростуть, линяють один раз і на початку серпня, досягнувши другого віку, залишаються зимувати до весни.

Шкідник поширюється із саджанцями, черешками, інструментом; личинки можуть переноситися вітром.
Масова загибель несправжньощитівки відбувається в зимовий період за температури нижче -27 °С на висоті 1 м від поверхні ґрунту, до 41 %.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Треба враховувати, що несправжня щитівка часто поширюється з прищеплювальним і посадковим матеріалом, тому для посадки слід брати саджанці, не заражені цим шкідником

ХІМІЧНІ

При чисельності шкідника більше як 200 личинок на 1 м пагонів — обприскування дерев у ранньовесняний період по сплячих бруньках препаратом АКГАРА 0,14 кг/га

Під час міграції личинок слід обробити препаратом ЕНЖЮ 0,18 л/га

Read 94 times Last modified on Понеділок, 29 червня 2020 00:47
Login to post comments