Несправжньощитівка акацієва

Rate this item
(3 votes)

Несправжньощитівка акацієва (укр.). Ложнощитовка акациевая (рос.). Parthenolecanium соті Bouche (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд рівнокрилі, родина несправжньощитівки.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: усі плодові, а також багато декоративних та лісових деревних і чагарникових рослин. Особливо сильно від шкідника страждають: слива, ліщина, малина, виноград, трохи менше персик, абрикос, шовковиця, черешня, груша, яблуня, айва, хурма, мигдаль, аґрус, смородина, порічки. Ще рідше шкідник зустрічається на волоському горісі, лавровишні, фісташці. Особливо сильно розмножується на білій акації.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка, імаго (самка).
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку. Унаслідок живлення личинок і самок зменшуються розмір і кількість листя, воно жовтіє і опадає, гілки й пагони всихають. Знижується кількість і якість урожаю. У разі суттєвих, повторюваних протягом кількох років поспіль пошкоджень дерева можуть передчасно засихати. Крім того, самки виділяють велику кількість медвяної роси, на якій розвиваються сапрофітні гриби, що забруднюють дерева.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: на більшій частині території України розвивається в одній генерації і тільки на крайньому півдні та в Криму буває факультативне друге покоління.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: личинки другого віку в основному на спідньому боці гілок, у розвилках, кільчатках, стовбурах.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширена по всій території України, але більше шкодить у Степу і Лісостепу.

Імаго. Самка округло-овальна, опукла, жовто-коричнева, з червонуватим відтінком, з гладеньким, нечітко вираженим кілем, завдовжки 4-6 мм, завширшки 2-4 мм, заввишки 4 мм.

Самець розміром 1,5-1,6 мм, з видовженим тонким струнким тілом, голова чорна, з трьома парами простих очей, груди й черевце червоно-коричневі з білим нальотом; ноги й вусики жовті; на кінці черевця дві нитки, які вдвічі перевищують довжину тіла.

Яйце розміром до 0,3 мм, еліпсоподібне. Маса яєць під черевцем самки нагадує купку борошнисто-білого порошку.

Личинка («бродяжка») першого віку розміром 0,4 мм, овальна, блідо-жовта, з трьома парами ніг і шестичлениковими вусиками, у другому віці (зимуюча) червоно-коричнева, з 6-7-члениковими вусиками і добре розвиненими ногами.

Рано навесні, до розпускання бруньок, при температурі повітря +6...7 °С починається активний перехід личинок у верхню частину крони. Достатньо 4-5 сонячних теплих діб поспіль, щоб переселення основної' маси їх завершилося. За допомогою довгого хоботка вони присмоктуються до кори гілок з нижнього боку і, висмоктуючи сік, швидко ростуть, укриваючись густою сіткою воскових ниток. Через 10-12 діб утворюється помітний півкулястий щиток. Ноги й вусики атрофуються. На 30-40-ву добу, наприкінці квітня — у травні, личинки линяють і перетворюються на самок.

Виліт самців збігається в часі зі статевою зрілістю самок (середина травня). Самці трапляються рідко, їх чисельність у популяції коливається від 3 до 5 %, тому розмноження переважно партеногенетичне.

Відкладання яєць завершується за 6-10 діб. По мірі відкладання яєць спинний бік самок ущільнюється, утворюючи своєрідний щиток. Черевце самки поступово втягується, а простір, який утворюється, заповнюється яйцями. Плодючість становить 1500-2000 яєць.

Через 20-25 діб відроджуються личинки. Зазвичай це буває в другій половині червня. Вийшовши з-під щитка, личинки присмоктуються зі спіднього боку листків, частіше біля жилок, до плодів.

Через 7-10 діб після відродження «бродяжки» линяють і переходять у другий вік. Наприкінці вересня личинки припиняють живитися і мігрують на стовбури й гілки, де, міцно прикріпившись до кори, залишаються на зимівлю.

Зернятковим і кісточковим плодовим породам завдає шкоди також близький за особливостями розвитку вид яблунева несправжньощитівка — Eulecanium mali Schr., яка зимує в стадії личинки другого віку і має одну генерацію за рік.

Причини загибелі щитівок різні: до 60 % личинок вимерзають узимку, навесні «бродяжок» здувають сильні вітри і змивають зливи. У жарку й суху погоду личинки гинуть під материнським щитком.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Треба враховувати, що несправжня щитівка часто поширюється з прищеплювальним і посадковим матеріалом, тому для посадки слід брати саджанці, не заражені цим шкідником.

ХІМІЧНІ

При чисельності шкідника більше як 200 личинок на 1 м пагонів — обприскування дерев у ранньовесняний період по сплячих бруньках препаратом АКГАРА 0,14 кг/га.
Під час міграції личинок слід обробити препаратом ЕНЖЮ 0,18 л/га.

Read 59 times Last modified on Понеділок, 29 червня 2020 00:42
Login to post comments