Кліщ павутинний звичайний

Rate this item
(4 votes)

Кліщ павутинний звичайний (лат. Tetranyc urticae Koch)

 Фото San Martin

  • Класифікація шкідника: ряд акариформні кліщі, родина павутинні кліщі
  • Види рослин що пошкоджуються: культури, овочеві культури родини гарбузових, пасльонових, бобових та інших. Із плодових і ягідних культур кормові рослини кліща - яблуня, усі кісточкові, агрус, полуниця, і смородина. поліфаг, уражує більше як 200 видів рослин, серед яких декоративні і квіткові культури, овочеві культури родини гарбузових, пасльонових, бобових та інших.
  • Стадії розвитку з найбільшою шкодою: лічинка, імаго.
  • Тип пошкодження: кліщі живляться соком рослин, перебуваючи під павутиною на спідньому боці листків. Перший симптом пошкодження рослини кліщем - поява окремих світлих плям на листках. У разі інтенсивного пошкоження набирають світло-мармурового кольору. Пошкодженні листки жовтіють, засихають і опадають; рослини пригнічуютья, відстають у рості, що призводить до зниження їх продуктивності.
  • Кількістьпоколінь: до 18.
  • Зимуюча стадія: діапазуюча імаго-самка в тріщинах кори, опалому листі, рослинних рештках.
  • Умови, які сприяють розвитку шкідника: вологість повітря 35-55%, температура +29...30оС.

Морфологія розвитку шкідника.

 Поширений в Україні повсюдно.

Iмаго. Доросла самка клішща має овальне тіло завдовжки близько 0,4 мм. Колiр залежить від стану кормової рослини та періоду року. Самки літніх поколінь сірувато- або жовтувато-зелені з темними плямами по боках. Самці набагато менші від самок за розмірами, з видовженим i звуженим до заднього кінця тілом.

Яйце кулясте, прозоре, із зеленуватим відтінком, діаметром 0,14 мм. 

Личинка має форму півкулі, з трьома парами ніг. Німфи подібні до дорослих кліщів, але дещо менші за розмірами.

За оптимальних умов самка відкладає близько 150 яєць. Період ембріонального розвитку шкідника становить 3-5 діб. Личинки після трьох линянь, проходячи через фази пронімфи і дейтонімфи, перетворюються на дорослих кліщів. На розвиток одніеї генерації шкідника залежно від гідротермічних умов потрібно від 7 до 25 діб.

Дапаузуючі самки шкідника довгий час зберігаються під рослинними рештками, у щілинах теплиць, бджолиних вуликах тощо. На відміну від активних форм, Вони яскраво-оранжеві, не потребують живлення і не розмножуються, стійкі до несприятливих умов довкілля. Великачастина таких самок довгий час може витримувати температуру до -27 °С, тоді як активні кліщі гинуть при -1...3 °C. Основний чинник, який викликає появу діапаузуючих самок, довжина світлового дня, певний вплив мають також температура i стан кормової рослини. При високих температурах повітря (вище за +25 °C) шкідник продовжує розвиватися незалежно від тривалості світлового дня.

Плюсових температур (+3...6 °C) і при дальшому підвищенні температури до +16..20 °С діапаузуючі самки стають активними, живляться і відкладають яйця.

У закритому грунті шкідник поширюється переважно з одягом обслуговуючого пер- соналу, з інвентарем і тарою.

При невеликій чисельності личинки і кліщі живуть на спідньому боці листків, а при масовому розмноженні в другій половині літа заселяють і верхній бік листя. Пошкоджені листки вкриваються павутиною. Масове розмноження кліщів відбувається з середини літа при сухій і жаркійпогоді. Пошкоджені листки поступово буpіють, скручуються і опадають.

Опадає також частина бутонів, квітів і зав'язі, рослини відають у рості, знижуеться урожайність.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Знищеннябур'янів, дискування, зяблева оранка і перекопування пристовбурних кіл у садах. Штамби плодових очищають від старої відмерло кори і білять іх вапном восени. Підтримування оптимального для рослин гідротермічного режиму.

БІОЛОГІЧНІ

Застосування хижого кліща фітосейулюса (Phytoseiulus persimilis) або біолопчних препаратів.

XIМІЧНІ

Обприскування системними акарицидами.

Read 427 times Last modified on Субота, 11 липня 2020 15:49
Login to post comments