Листоблішка грушева

Rate this item
(3 votes)

Листоблішка грушева (укр.). Грушевая медяница (рос.). Cacopsylla pyri L. (Psyllapyri L.) (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд рівнокрилі, родина листоблішки.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: монофаг, пошкоджує грушу.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка, імаго.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: личинки й імаго висмоктують сік із бруньок, листя, квітконіжок, пагонів і плодів. Пошкоджені органи недорозвинені, листки і зав’язі опадають, плоди набирають потворної форми і дерев’яніють, гілки всихають; відбувається загальне ослаблення дерев. Листоблішка грушева виділяє чималу кількість липких цукристих екскрементів (медвяна роса), якими при масовій чисельності шкідника буває вкрито всі дерева і ґрунт пристовбурнім, кругів. На забрудненій поверхні розвиваються сапрофітні сажисті гриби.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: у Лісостепу - 4, на півдні - 5.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: імаго в щілинах і тріщинах кори дерев, під опалим листям.
  • УМОВИ, ЯКІ СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА: суха й жарка погода. Для розвитку одного покоління потрібна сума ефективних температур 400 °С при нижньому порозі +6 °С.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Найбільш шкодочинна в Степу України, Криму й Лісостепу.

Імаго розміром 2,5-3 мм, колір тіла від помаранчево-червоного (літня форма) до темно-коричневого, вусики брудно-жовті; щиток середньоспинки оранжевий з жовтизною по кутках; дві пари прозорих крил; задні ноги стрибальні, брудно-жовті, стегна світло-коричневі; черевце темно-коричневе.

Яйце розміром 0,3 мм, видовжено-овальне, з коротким стебельцем; свіжовідкладене молочно-біле, надалі світло-оранжеве.

Личинка плоска з округлим черевцем, спочатку світло-жовта, пізніше — від жовто-зеленого до коричневого кольору. Німфа 1,6-1,9 мм завдовжки, довгаста, зеленувато-коричнева, вусики семичленикові, крилові чохлики перехресні.

Виходять рано навесні при середньодобовій температурі -2...З °С (на Півдні — наприкінці лютого — на початку березня, в Лісостепу — в середині березня). При +5 °С починається спарювання, при +10 °С — відкладання яєць.

Самки, які перезимували, живуть від ЗО до 45 діб. За цей час вони в кілька прийомів з інтервалом у 5-6 діб відкладають від 400 до 600 яєць, розміщуючи їх у вигляді ланцюжка біля основи бруньок, на квітконіжках.

Наступні покоління відкладають яйця на листки групами по 20-30 штук. Тривалість ембріонального розвитку залежить від температури навколишнього повітря: при +10 °С — 23 дні, при +16 °С — 10 днів, а при +22,6 °С — 6 днів.

Личинки проникають усередину бруньок, які розпускаються, пізніше переходять на квітконіжки, молоді пагони, черешки листя, зав’язі. Після п’яти линянь перетворюються на імаго, що збігається із закінченням цвітіння груші.

Через 2-3 доби після окрилення листоблішки спарюються і починають відкладати яйця даючи початок розвитку другого покоління. Плодючість літніх поколінь — 700-1200 яєць із середньодобовою кладкою 20-80 яєць.

Тривалість життя самок літніх поколінь — 18-30 днів.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Пізнє осіннє заорювання опалого листя і рослинних решток. Очищення штамбів яблуні від моху, лишайників і відмерлої кори.

ХІМІЧНІ

Критерій чисельності листоблішок, який визначає доцільність обприскування інсектицидами, — більше як 10 колоній на 100 пагонів, або 10 колоній на 100 листків, або 5 колоній на 100 квіткових розеток. Листоблішки наступних поколінь гинуть після обробки дерев інсектицидами для захисту від плодожерок та інших шкідників. Рано навесні обробити препаратом АКТЕЛЛІК 1,0 л/га, протягом сезону обприскувати препаратами ВЕРТИМЕК 1,0 л/га і ЛІРУМ 1,2 л/га. Хороший ефект дає внесення препаратів ЛЮФОКС і АКТАРА в баковій суміші.

Read 75 times Last modified on Понеділок, 29 червня 2020 00:21
Login to post comments