Кліщ сливовий жовтий

Rate this item
(3 votes)

Кліщ слвовий жовтий (укр.). Клещ сливовый желтый (рос.). Schizotetranychus prunicola Liv. (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд акариформні кліщі, родина павутинні кліщі.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує сливу, аличу, терен.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго, личинка.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку з листя. На листі виникає сітка дрібних білястих точок, які розростаються в плями, що надає листковій пластинці мармурового забарвлення. Пошкоджені листки відстають у рості, стають шкірястими, але не деформуються.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 7-8.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: самки під відмерлими ділянками кори кормових рослин і в тріщинах деревини.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширений в Україні в Криму.

Імаго. Кліщ розміром 0,23-0,31 мм. Довжина самки - 0,31 мм, ширина - 0,14 мм. Покриви світло-жовті. Тіло довгасте, трохи здавлене з боків. На лапках розташовуються щетинки: на другій - 14 щетинок, на третій і четвертій - по 10 щетинок. Довжина самця - 0,23 мм, ширина - 0,11 мм. Тіло подовжене, до заднього кінця звужується.

Яйце спочатку майже безбарвне, пізніше набирає зеленувато-жовтого відтінку.

Вихід із місць зимівлі самок триває від середини квітня до початку травня, коли середньодобова температура встановлюється вище за +10 °С. Самка живе до 32 днів. Кліщі поселяються зі спіднього боку листкової пластинки і тчуть тоненьку павутину, у яку відкладають яйця. На зимівлю самки йдуть від середини вересня до кінця жовтня.

Кліщ сливовий жовтий здатний як на двостатеве так і на партеногенетичне розмноження. Із запліднених яєць виходять і самці, і самки, з незапліднених розвиваються самці.

Підвищення температури навколишнього повітря сприяє збільшенню інтенсивності відкладання яєць. Протягом життя самка відкладає 50 яєць, в середньому 0,6-1,7 штуки за день.

Ембріон при температурі +19 °С розвивається за 8,8 дня, при +27 °С — за 4,5 дня.

Тривалість розвитку личинки при +19 °С становить 5,5 днів, при +27 °С — 3 дні. Німфа проходить два віку — протонімфи і дейтонімфи. При температурі +19 °С протонімфа розвивається протягом 3,6 днів, при +27 °С — за 2 дні. Дейтонімфа за 4,3 і 2,1 дня відповідно.

Для проходження повного циклу розвитку кліща сливового жовтого потрібна сума ефективних температур вище за +10,3 °С не менш як 200 °С.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Дерева, ослаблені кліщами, вимагають посиленого підживлення органічними і мінеральними добривами і інтенсивного поливу.

БІОЛОГІЧНІ

Обприскування дерев біологічними акарицидами на основі авермектинів.

ХІМІЧНІ

Полягають у вчасному обприскуванні (промиванні) дерев. Обприскування дерев навесні, до розпускання бруньок мінеральними маслами; після розпускання бруньок, перед цвітінням дерев або відразу після нього, а також улітку — обробка акарицидами. Обробити препаратом ВЕРТИМЕК1,0 л/га. Бурий плодовий кліщ не здатний утворювати популяції, стійкі до акарицидів.

Read 96 times Last modified on Субота, 27 червня 2020 19:54
Login to post comments