Кліщ павутинний садовий

Rate this item
(3 votes)

КЛІЩ ПАВУТИННИЙ САДОВИЙ

Клещ паутинный садовый (виноградный паутинный клещ)
Schizotetranychus pruni Oud.

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд акариформні кліщі, родина павутинні кліщі.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: поліфаг, пошкоджує яблуню, сливу, аличу, грушу, терен, виноград, вишню, абрикос, черемху, шипшину та інші листяні плодові і ягідні породи. До кормових рослин шкідника належать суниця садова, малина, шовковиця, ожина, молочай і конюшина.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго, личинка.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку з листя. Пошкоджені листки знебарвлюються, особливо вздовж бічних і головної жилок, змінюють колір на бурий і скручуються. У спеку можливий листопад. На білих сортах винограду пошкоджені листки зазвичай жовтіють, на чорних — стають червоно-бурими. Втрати врожаю винограду від шкідника сягають 15-60 %, у ягодах на пошкоджених кущах зменшується вміст цукру.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 4-6.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: запліднені самки зимують у тріщинах кори скелетних гілок і штамбів. У порід із гладким стовбуром кліщі зимують біля його основи великими колоніями, в опалому листі. У такому випадку скупчення кліщів виявляються не далі за 20-25 см від штамба. Зимуючі самки не плетуть у місцях поселень павутини і не живляться. Вони здатні перенести холод до -16,8 °С. Нижчі температури призводять до загибелі зимуючих самок.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

В Україні шкідник трапляється на Поліссі, в Лісостепу і Криму.

Імаго. Кліщ розміром 0,3-0,6 мм, зеленуватий. Довжина самки — 0,35-0,44 мм. Тло довгасто-овальне, ззаду слабо звужується, трохи здавлене з боків. М’які і прозорі покриви.

Літні самки зеленувато-жовті, зимуючі — оранжево-червоні або яскраво-жовті. Спинні щетинки голкоподібної форми розташовано в сім поперечних рядів. Є хвостові щетинки. На другій лапці налічується 16 щетинок, на третій і четвертій лапках — по 11.

Самець дещо менший за самку, його довжина не перевищує 0,29 мм. Тіло подовжене, звужується до заднього кінця. Покрови жовтувато-зелені.

Яйце діаметром 0,11 мм. Гладке, сферичне. Спочатку практично прозоре, пізніше злегка мутніє.

Личинка. Після відродження округла, безбарвна. Після початку живлення набирає овальної форми і зеленувато-жовтого кольору. Має три пари ніг. Німфа завдовжки 0,23-0,31 мм. Жовтувато-зелена, має чотири пари ніг.

Із зимівлі самки виходять одночасно з розпусканням бруньок кормових рослин. Процес виходу триває 10-14 днів. Самки піднімаються в крону, досягнувши листка, розташовуються на його спідньому боці, починають живитися і відкладати яйця. Середня тривалість життя самки — 38-53 дні. Самець живе від 9,8 до 14,4 дня. Вихід на зимівлю починається в кінці серпня — на початку вересня. Цей процес триває 2-2,5 місяці, до заморозків.

Період додаткового живлення імаго становить 3-4 дні. По закінченні самки і самці спаровуються. Плодючість самок — 48 яєць, максимум 98 яєць.

При температурі +23 °С ембріон розвивається протягом 6,8 днів. При +27,5 °С розвиток проходить за 4,3 дня.

При температурі +23 °С личинкова стадія закінчується через 3,1 дня, при +27,5 °С - 2,3 дня.

Німфальний розвиток проходить через два віки — протонімфи і дейтонім-фи. При температурі +23 °С протонімфи розвиваються за 2,4 дня, дейтонімфи — за 3,1 дня; при +27,5 °С відповідно за 2 і 2,3 дня.

Повне покоління шкідника розвивається при сумі ефективних температур (вище за +10,5 °С) 174 °С. Експериментальним шляхом встановлено, що залежно від погодних умов одне покоління кліща павутинного садового розвивається протягом 17-21 дня.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Слід очищати штамби і скелетні гілки від відмерлої кори, збирати опале листя.

МЕХАНІЧНІ

На присадибних ділянках у літньо-осінній період на штамби дерев накладають ловчі пояси, куди заповзають самки кліща, потім їх знищують.

ХІМІЧНІ

При масовому розмноженні шкідника проводять обприскування акарицидами (ВЕРТИМЕК 1,0 л/га, ЛІРУМ 1,2 л/га). Економічний поріг шкодочинності в травні — 0,5-1,0 особин на листок. Надалі препарати проти кліща застосовують при такій його чисельності: червень — 3-5 особин на листок, липень — до семи.

Read 84 times Last modified on Субота, 27 червня 2020 19:28
Login to post comments