Кліщ горіховий повстяний

Rate this item
(3 votes)

КЛІЩ ГОРІХОВИЙ ПОВСТЯНИЙ

Клещ ореховый войлочный
Eriophyes tristriatus var. erineus Nal.
(Aceria erineae Keifer)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд акариформні кліщі» родина галові чотириногі кліщі.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: волоський горіх, ліщина звичайна.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка, імаго.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктуючи клітинний сік, викликає на спідньому боці листочків розростання епідермальних клітин, появу западин, які покриваються своєрідною палевою повстю. З верхнього боку утворюються темно-коричневі гали у вигляді напівшароподібного здуття, до 4 мм у діаметрі.
    Ступінь шкідливості цього кліща залежить від термічних умов району його поширення, вологості повітря і сортів пошкоджуваної культури. За сприятливих умов для його розмноження набагато більше пошкоджуються саджанці горіха в розплідниках, що викликає відставання в рості, недозрівання пагонів, тому останні взимку легко вимерзають.
    Ймовірно, переносить бактеріальні хвороби. У Західній Європі цей вид, так само ймовірно, причетний до поширення бактеріальної плямистості волоського горіха.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: декілька.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: імаго під покривними лусками бруньок.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширений в правобережних районах Лісостепу і Степу України, в Криму.

Імаго. Тіло циліндричне, до 220 мкм, черевце з 50-60 кілець; на спинному щитку три поздовжні лінії, із яких середня довша інших. Ці лінії не доходять до заднього краю щитка.
Яйце кулясте.

Паразитує на листках, викликаючи на їхньому верхньому боці утворення великих товстостінних горбатих опуклостей (на спідньому боці листка їм відповідають глибокі лунки).

Усередині стінки лунок вистелено світлими волосками. Під ними і живуть кліщі.

При розпусканні бруньок волоського горіха зачатки молодих листочків уже мають ушкодження у вигляді маленької ямочки, у якій сидить кліщ.

У галах зазвичай сидить одна самка, рідко дві  або три. При високій щільності популяції шкідника на листках горіха можна виявити більше як 20 опуклостей.

Ушкодження у вигляді галів утворюються під впливом ферментів, що їх кліщі виділяють при живленні в листкову пластинку. За вегетаційний період розвивається кілька поколінь.

Вид майже не вивчено, але за прикладом інших видів з роду Eriophyes цьому кліщу, очевидно, теж властиві невелика яйцева продукція і багато генерацій.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

ХІМІЧНІ

1) Обробити препаратом ВЕРТИМЕК 1,5 л/га;

2) Обприскування 1-процентною суспензією колоїдної сірки або препаратом АКТЕЛЛІК. Перше обприскування проводять наприкінці травня - на початку червня. Обприскування можна повторити через 14-20 діб, якщо чисельність кліщів не зменшиться.

Read 110 times Last modified on Субота, 27 червня 2020 19:21
Login to post comments