Кліщ глодовий

Rate this item
(3 votes)

КЛІЩ ГЛОДОВИЙ

Клещ боярышниковый
Tetranychus viennensis Zacher.

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд акариформні кліщі, родина павутинні кліщі.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує яблуню, грушу, терен, глід, вишню, абрикос, черешню, сливу і персик. Як кормовій рослині віддає перевагу яблуні, рідше шкодить груші, кісточковим породам і глоду.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго, личинка.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку з листя і бруньок. Пошкоджені листкові пластинки жовті, із загнутими краями, обтягнуті густою павутиною. Під її прикриттям утворюються колонії шкідника. Глодовий кліщ при спалахах масового розмноження завдає величезної шкоди садовим культурам. У липні-серпні він може обплутати павутинням не тільки листя і гілки, а й штамби. Плоди на сильно заселених кліщами деревах розвиваються дрібними. Максимальний рівень шкоди спостерігається в умовах Степу України в посушливі роки. Дерева, ослаблені шкідником, втрачають морозостійкість і гинуть.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 7-9.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: самки невеликими колоніями, розташовуючись під відмерлими ділянками кори штамбів, у розвилках і скелетних гілках, на поверхні ґрунту, біля кореневої шийки, під опалим листям і рослинними рештками.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширений в Україні повсюдно.

Імаго. Кліщ розміром 0,4-0,55 мм. Довжина тіла самки - 0,55 мм, форма яйцеподібна, забарвлення темно-червоне, ноги і гнатосома світлі. Спинні щетинки на тілі самки розташовано в заглибинах шкіри. На спині складки залягають у поперечному напрямку, ромбовидної фігури не утворюють. Самець по довжині не перевищує 0,4 мм. Тіло видовжене і звужене до задньої частини. Колір світло-зелений.

Яйце. Діаметр — до 0,15 мм. Форма сферична. Забарвлення спочатку прозоре, пізніше набуває зеленувато-рожевого відтінку. Оболонка гладка, без вираженої скульптури. Яйце висить на павутинці.

Личинка. Довжина — від 0,18 до 0,24 мм. Форма спочатку округла, потім овальна. Колір покривів прозоро-зелений, з боків чорні плями. Має три пари ніг. Німфа має два віки: протонімфа — 0,21-0,4 мм, дейтонімфа — 0,27-0,34 мм. Чотири пари ніг. Тіло прозоро-зелене з чорними плямами з боків.

З місць зимівлі самки виходять до середини квітня або на початку травня, коли температура навколишнього повітря встановлюється не нижче за +10 °С. Тривалість життя самки — 38 днів. При зниженні температури в першій декаді вересня до +14,9 °С і в першій декаді жовтня до +9 °С самки масово йдуть у місця зимівлі.

Відкладати яйця зимуючі самки починають після періоду зимової діапаузи.

Незважаючи на наявність особин обох статей, кліщ здатний і до партеногенетичного розмноження. Із незапліднених яєць розвиваються тільки самці. Самка відкладає за весь період життя до 156 яєць. Добова плодючість коливається від 2 до 10 штук.
Розвиток ембріона при відносній вологості повітря 50-70 % і температурі +19 °С становить в середньому 9,3 дня, при температурі +25 °С — 5,1 дня.

Личинка при відносній вологості повітря 50-70 % і температурі +19 °С розвивається за 3,7 дня, при +25 °С — за 1 день.

Протонімфа при відносній вологості повітря 50-70 % і температурі +19 °С розвивається за 3,3 дня, при +25 °С — 0,9 дня. Дейтонімфа за 4,1 і 1,2 дня відповідно.

Найбільшої чисельності популяція шкідника досягає в липні-серпні. Зимові самки з’являються в серпні. їх легко розпізнати по яскраво-червоних покривах, тоді як літні самки темно-червоні, майже бордові.

Для повного розвитку покоління треба, щоб сума ефективних температур вище за +10 °С дорівнювала 185 °С. Унаслідок розтягнутої яйцекладки протягом вегетаційного періоду можна спостерігати одночасно всі стадії розвитку шкідника. У межах середньодобових температур +19,3.. .20,6 °С тривалість розвитку одного покоління становить від 21 до 13 днів, в середньому — 17 днів.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Вирощування стійких сортів яблунь. Очищення штамбів від старої відмерлої кори та побілка їх вапняним розчином в присадибних ділянках восени знищують глодового кліща в місцях його зимівлі.

ХІМІЧНІ

Масове розмноження плодових кліщів у багатьох випадках пов’язано з невмілим підбором і багаторазовим використанням фосфорорганічних та інших препаратів, які викликають загибель хижих ворогів кліщів.

Часто зростання чисельності кліщів пов’язано з підвищенням їхньої плодючості під впливом стимулюючої дії — наслідком впливу на організм шкідника певних препаратів і появою стійких до препаратів популяцій. Глодовий кліщ здатен утворювати стійкі до хімічних препаратів популяції.

Велика частина зимуючих кліщів знищується при обприскуванні до розпускання бруньок. Обробка попереджає масове розмноження кліщів у весняний, найшкодочинніший період. Ця обробка не скасовує повторне застосування хімічних препаратів, але дозволяє відкласти обприскування на пізніший період.

Самок, які вийшли з місць зимівлі, знищують обробкою в період розпускання бруньок або «відокремлення бутонів». У разі запізнення з обробкою, обприскування можна провести після закінчення цвітіння, але до цього періоду частина самок кліща вже встигає відкласти яйця.

Кліщі легко утворюють стійкі до акарицидів популяції, тому при хімічних обробках слід передбачати почергове застосування рекомендованих акарицидів. Це дозволяє затримати появу популяцій кліщів, стійких до хімічних препаратів.
Слід обробити препаратом ВЕРТИМЕК 1 л/га

Read 129 times Last modified on Субота, 27 червня 2020 19:14
Login to post comments