Кліщ галовий яблуневий

Rate this item
(3 votes)

КЛІЩ ГАЛОВИЙ ЯБЛУНЕВИЙ

Клещ галовый яблоневый
Eriophyes mali Nal.

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд акариформні кліщі, родина галові чотириногі кліщі.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує яблуню.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго, личинка.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку з бруньок, листя, квітів, плодів. Викликає утворення галів на листі, квітках і плодах. Гали діаметром від 0,5 до 2-3 мм належать до типу бляшкоподібних (за формою) і паренхіматодних (за характером утворення), спочатку жовтувато-зелені, пізніше червоно-коричневі. Вхідний отвір у гал — зі спіднього боку листка. Якщо у кліща галового грушевого (Eriophyes ругі Pgst.) пошкоджені ділянки прилягають до головної жилки, то у кліща галового яблуневого (Eriophyes mali Nal.) найсильніше уражуються ділянки листкових пластинок, розташованих на певній відстані вздовж краю листка.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 2-3.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: самки за лусочками бруньок. В одній бруньці може бути до 1000 особин.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширений в Україні повсюдно.

Морфологічно дуже близький до кліща галового грушевого (Eriophyes ругі Pgst.).

Весняна міграція збігається з розпусканням бруньок, коли середньодобова температура досягає +11 °С. Спочатку кліщі живляться на листі (1,5-2 тижні), а потім через 20 днів, на шостий день після заселення, у новоутворених галах починається відкладання яєць і триває протягом 25-28 днів. Протонімфи (перша активна стадія постембріонального розвитку) з’являються через 10 днів після початку відкладання яєць.

Розвиток одного покоління триває 28-30 днів. Самці з’являються в середині літа; в середньому на 100 самок припадає 2-5 самців.

Самки одразу після линьки починають відкладати яйця. Із середини серпня в галах трапляються лише поодинокі яйця.

Вихід на зимівлю починається в кінці липня; основна маса мігрує в бруньки в середині і в кінці серпня.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

1) На присадибних ділянках збирання і знищення опалого і пошкодженого листя;

2) Щоб попередити поширення кліща галового яблуневого, школки сіянців і розплідники потрібно розміщувати не ближче ніж за 300-500 м від заражених насаджень;

3) Живці для окулірування слід брати лише з абсолютно здорових, непошкоджених кліщем рослин;

4) Використання стійких сортів яблуні;

5) Велике значення в боротьбі з кліщем галовим яблуневим мають заходи, які сприяють підвищень осмотичного тиску клітинного соку в листі яблуні (наприклад, внесення підвищених доз добрив).

ХІМІЧНІ

Дво- або триразове обприскування контактними або системними акарицидами (ВЕРТИМЕК 1,0 л/га, ЛІРУМ 1,2 л/га) або препаратами сірки. Перше - в період виходу кліщів із місць зимівлі, під час розпускання бруньок, друге — відразу після цвітіння. Третє обприскування, спрямоване на знищення кліщів, які йдуть на зимівлю, проводиться після знімання врожаю.

Read 96 times Last modified on Субота, 27 червня 2020 19:07
Login to post comments