Кліщ галовий сливовий

Rate this item
(3 votes)

КЛІЩ ГАЛОВИЙ СЛИВОВИЙ

Кліщ галовий сливовий (укр.). Клещ галовый сливовый (рос.). Acalitus phloeocoptes Nal. (Aceria phloeocoptes Na.) (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд акариформні кліщі, родина галові чотириногі кліщі.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує персик, сливу, аличу, кизильник, мигдаль і терен.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго, личинка.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку з бруньок, листя, молодих зелених пагонів. Унаслідок життєдіяльності шкідника пошкоджені пагони припиняють приріст, бруньки засихають, навколо пагонів і бруньок утворюються гали. Листки слабко розвиваються, гілки засихають, зав’язь обсипається, дерева перестають плодоносити. При повторному заселенні протягом 3-6 років дерева знижують морозостійкість і гинуть. У роки з великою чисельністю шкідника, якщо не застосовувати відповідні заходи захисту, урожай слив може знизитися на 50 % у радіусі осередків поширення шкідника.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: декілька.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: самки в галах біля основи бруньок пагонів останнього року. До осені в кожному галі кількість кліщів сягає 150-300 штук і більше.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширений у Степу і Лісостепу України, в Криму.

Імаго. Дрібний кліщ циліндричної форми. Як і всі представники родини галових чотириногих кліщів, має на опістосомі 6-7 пар щетинок. Ротовий апарат колючо-сисного типу.
Сумка розміром 0,15 мм. Щиток майже трикутної форми з неясними поздовжніми костулами. Дорсальні щетинки довші щитка. Черевце з 60-70 кільцями, анальних щетинок немає, генітальні щетинки короткі. Ширина епігінія - 17 мкм. Кришечка гладка.
Яйце прозоре, овальне.

Навесні, одночасно із закінченням цвітіння оливи, при температурі +15... 17 °С кліщі залишають місця зимівлі і заповзають за лусочки бруньок або в складки, які утворилися після опадання лусочок біля основи зростаючих пагонів. З місць зимівлі кліщі виходять протягом двох тижнів. Закінчується цей процес в кінці травня на початку червня. У цей час імаго кліща ведуть відкритий спосіб життя і дуже вразливі до дії різних пестицидів. На початку червня під впливом ферментів, що їх виділяють кліщі при споживанні клітинного соку, з'являються свіжі гали. Вони мають вигляд маленьких червонуватих горбків, і в них знаходяться самки, яйця і молоді личинки.

Запліднення, як і у всієї родини галових чотириногих кліщів, сперматофорне. Самці залишають сперматофори на поверхні листкових пластинок і в багатьох інших місцях, де бувають самки. Самки повзають по них і захоплюють сперматофори, а потім розчавлюють їх за допомогою генітального клапана і відправляють вміст у сперматеку, Із яєць незапліднених самок відроджуються самці, із запліднених - самки.

Яйце розвивається всередині материнського гала.

Німфа І віку, німфа II віку розвиваються всередині материнського гала.

Імаго розвиваються всередині материнського гала, де й зимують.

Гали до кінця липня збільшуються до 1-2 мм у діаметрі і набувають сферичної форми. До осені вони темнішають, набувають кольору кори дерева і зростаються по кілька штук. У результаті утворюються потворні нарости.

Протягом літа розвивається кілька поколінь, при цьому все потомство залишається жити в материнському галі. При переході зі стадії в стадію спостерігається короткочасний період спокою.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

1) Рано навесні зрізання і спалювання сильно пошкоджених кліщем гілок сливи;

2) Щоб попередити поширення кліща галового сливового, школки сіянців і розплідники потрібно розміщувати не ближче, ніж за 300-500 м від заражених насаджень;

3) Живці для окулірування слід брати лише з абсолютно здорових, непошкоджених кліщем рослин;

4) Використання стійких сортів.

ХІМІЧНІ

Обробки акарицидами (ВЕРТИМЕК1,0 л/га) дерев одразу після цвітіння і повторно через 10 днів.

Read 123 times Last modified on Субота, 27 червня 2020 18:58
Login to post comments