Кліщ галовий грушевий

Rate this item
(3 votes)

Кліщ галовий гурешевий (укр.). Клещ галовый грушевый (рос.). Eriophyes ругі Pgst (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд акариформні кліщі, родина галові чотириногі кліщі.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує грушу, яблуню, горобину, айву, кизильник, глід.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго, личинка.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку з бруньок, листя, молодих зелених пагонів і плодів. Унаслідок життєдіяльності шкідника на листках утворюються округлі, до 3 мм в діаметрі, бляшкоподібні гладкі гали. Колір утворень поступово змінюється зі світло-зеленого на темно-коричневий.Уколи кліщів викликають дрібні, розміром із шпилькову головку, здуття на зелених пагонах і плодах біля чашечки. Пошкоджені бруньки добре помітно навесні, вони набагато більші за здорові і відстають у розвитку на 10-14 днів. Найсильніше пошкоджуються бруньки і листя в середній і нижній частині крони, розташованій ближче до штамбу.
    У результаті пошкодження кліщем зменшується асимілятивна поверхня листків, припиняється приріст, засихають пошкоджені бруньки, знижується врожайність дерев. Утрати врожаю сягають 95 %. Особливо шкодить у молодих садах і розсадниках.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: З.
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: дейтогінні (зимові) самки зимують по кілька сотень штук у бруньках, під першою або другою покривними лусочками. Протягом усієї зими вони перебувають у стані діапаузи, не відкладають яйця і не живляться.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширений в Україні повсюдно.

Імаго. Дрібний кліщ з подовженим, червоподібним тілом. Довжина — 0,2-0,24 мм. Ротовий апарат колючо-сисного типу. Ніг дві пари, лапка з непарним кігтиком і пір’ястим емподієм; латеральний шип на гомілці першої пари ніг відсутній. Довжина лапки першої ноги дорівнює гомілці. На черевці імаго розташовується 70-80 кілець і мікрогорбків.

Самки кліща галового грушевого бувають двох типів: літні - протогінні, і зимові - дейтогінні. Протогінні забезпечують розмноження протягом вегетаційного періоду, дейтогінні - виживання в несприятливий зимовий період.
Яйце безбарвне, еліпсоподібне.

У кінці березня — на початку квітня при встановленні середньодобової температури +10 °С зимуючі самки, не виходячи з бруньок, приступають до живлення і відкладання яєць. У зв’язку з цим листкові пластинки, що навіть ще не розкрилися повністю, до фенофази «відокремлення бутонів» вже покриваються галами.

Гали мають вигляд округлих гладких бляшок до 3 мм у діаметрі. Вхідний отвір найчастіше розташовано зі спіднього боку листка. Спочатку розташування галів спостерігається тільки вздовж головної жилки. Пізніше, коли кількість утворень сягає кількох сотень, вони покривають усю листкову пластинку. Пошкоджені листки спотворюються, а гали з часом зливаються в бурі, а потім і чорні опуклі плями.

Запліднення, як і у всієї родини галових чотириногих кліщів, сперматофорне. Самці залишають сперматофори  на поверхні листкових пластинок і в багатьох інших місцях, де бувають самки. Самки при переміщенні захоплюють сперматофори, розчавлюють їх за допомогою генітального клапана і відправляють вміст у сперматеку. Із яєць незапліднених самок відроджуються самці, із запліднених — самки. Плодючість самки грушевого галового кліща — до 20 яєць. У першому поколінні самці зустрічаються дуже рідко, в другому їх кількість досягає 1,5 % від популяції, а в третьому — 14 %. Збільшення чисельності самців до кінця літа і періоду появи дейтогінних самок підтверджує припущення, що всіх самок, які йдуть на зимівлю, запліднено.

Ембріон розвивається при температурі +10... 17 °С протягом 18-20 діб, при +18...26 °С - 6-8 діб.

Німфальний розвиток (німфа І і німфа II) при +10... 17 °С триває 16 днів, а при +18.. .26 °С — 12 днів. Німфи, які не встигають закінчити розвиток до настання несприятливих умов (до кінця липня), гинуть.

Молоді самки першого покоління з’являються в середині травня, влаштовують нові гали поруч із материнськими і починають відкладати яйця. Поява самок другого покоління спостерігається в кінці червня, а третього — в першій половині липня. Уже з другого покоління 18 % особин ідуть на зимівлю. Третє покоління складається майже з одних дейтогінних самок. Через кілька днів після відродження вони залишають гали і переселяються на зимівлю в бруньки. Міграція триває з кінця червня до кінця липня.

Повний цикл розвитку навесні триває 34-36 діб, влітку - 18-20 діб.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

1) На присадибних ділянках збирання і знищення опалого і пошкодженого листя;

2) Щоб попередити поширення кліща галового грушевого, школки сіянців і розплідники потрібно розміщувати не ближче ніж за 300-500 м від заражених насаджень;

3) Живці для окулірування слід брати лише з абсолютно здорових, непошкоджених кліщем рослин;

4) Використання стійких сортів груші;

5) Велике значення в боротьбі з кліщем галовим грушевим мають заходи, які сприяють підвищенню осмотичного тиску клітинного соку в листі груші (наприклад, внесення підвищених доз добрив).

БІОЛОГІЧНІ

Обприскування дерев біологічними акарицидами. Для запобігання занесенню кліща галового з маточно-живцевих насаджень груші на поле розсадника ефективним є знезараження зелених живців 0,4-процентною робочою концентрацією препарату Актофіт, 0,2 % к. е. за умови обробки їх протягом ЗО хв. або 0,5-процентною робочою концентрацією препарату протягом 10 хв. Цей прийом можна рекомендувати під час проведення літнього щеплення способом вічкування.

ХІМІЧНІ

Обробки акарицидами (ВЕРТИМЕК або ЛІРУМ) під час розпускання бруньок, до цвітіння або відразу після нього і останнє — після знімання врожаю, перед відходом кліща на зимівлю. У цей період кліщі виходять з галів для розселення.

Read 127 times Last modified on Субота, 27 червня 2020 19:45
Login to post comments