Кліщ бурий плодовий

Rate this item
(3 votes)

Кліщ бурий плодови (укр.).Клещ бурый плодовый (рус.).Biyobia redikorzevi Reck (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд акариформні кліщі, родина бурі кліщі.
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує дерева всіх плодових порід, особливо яблуню й сливу, меншою мірою грушу, персик, терен, вишню, абрикос, мигдаль.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго, личинка.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку з листя і бруньок. Пошкоджене листя набирає брудно-білого кольору, припиняє рости й розвиватися. У черешні пошкоджені листки стають жовтуватими, у яблуні буріють, у сливи й аличі набирають мармурового забарвлення. Одночасно припиняється ріст гілок, знижується врожайність. Життєдіяльність шкідника негативно впливає на морозостійкість пошкоджених дерев. Сильніше ушкоджуються ранньостиглі сорти яблунь. Найбільшої шкоди завдає плодовим культурам у Степовій зоні.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 2-5.
  • ЗИМУЮЧАСТАДІЯ: яйця на корі гілок і пагонів.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширений в Україні повсюдно.

Імаго. Це невеликий кліщ з подов-жено-овальним або овальним тілом. Дорослий кліщ має 8 ніг. Основні членики хеліцер, злиті між собою, утворюють стіло-фор, який переміщається вздовж гіпосто-ми. Дистальні членики довгі, стилетовидні, висувні. Гомілку щупалець забезпечено добре розвиненим кігтиком. На проподо-сомі розташовано дві пари очей і кілька 13-4) пар щетинок.

Постачальних щетинок дві пари, анальних і міжтазикових по три.
Самка завдовжки 0,5-0,6 мм. Форма тіла широкоовальна, трохи сплющена зверху, опукла знизу. Покриви зеленуваті або червоно-бурі. Передній край тіла забезпечено чотирма сплощеними лопатями, злитими біля основи, які утворюють лобо-вий виступ, що нависає над ротовим органами. Лобовий виступ біля основи по ширині більший за довжину. Шкірні покриви хітинізовано слабко, тільки на спинній поверхні в лінійних незграбних складках. Спинні віялоподібні щетинки розміщено переважно по краю тіла, по 13 з кожного боку, крім трьох пар, розташованих центрально. Ноги довгі, тонкі. Довжина першої пари дорівнює довжині тіла. Очі парні.

Самець дещо менший, завдовжки 0,3 мм. Форма тіла подовжено-овальна. Колір покривів жовтувато- або червонувато-бурий із світлішою пофарбованою проподосомою.

Яйце діаметром 0,15 мм, сферичне, темно-червоне або червоне, блискуче. Радіальної посмугованості немає. На поверхні яєць часто бувають частинки прилиплої воскоподібної речовини.

Личинка завдовжки 0,24 мм. Тіло округле, з трьома парами ніг. Покриви оранжево-червоні. Лобових виступів немає. У німфи зелено-бурі покриви. За формою і забарвленням тіла близька до дорослої самиці. Відрізняється меншими розмірами і менш стрункими масивними члениками ніг, яких, як і в дорослого кліща, чотири пари. Довжина німфи І — 0,31 мм, довжина німфи II — 0,42 мм.

Навесні, коли середньодобова температура перевищує +7...8 °С, починається відродження личинок. Цей процес збігається з фенофазою «зеленого конуса» у яблуні. Температура +23...25 °С сприятлива для розвитку ембріона, завдяки їй личинки формуються за 8-11 днів

.Поява перших личинок спостерігається в Криму в середині квітня, а в районі Києва — в кінці квітня. Особливо активно відродження відбувається при +10 °С. Масовий вихід личинок завершується після закінчення цвітіння яблуні.
Відроджені личинки переміщуються до бруньок або молодих листочків. їхній розвиток при +10... 13 °С проходить за 16 днів. Розвиток кожної німфапьної стадії триває 7-8 днів. Перехід між стадіями супроводжують передлиньковий спокій і линяння. Перед линянням шкідники переміщуються на пагони. Тут після передлинькового спокою тривалістю 2-5 діб відбувається линька, після чого личинки знову повертаються на листя.

Розтягнуте в часі відкладання яєць призводить до нашарування поколінь, у результаті протягом вегетаційного періоду можна спостерігати всі стадії життєвого циклу кліща. Розвиток одного покоління триває від 20 до 41 дня. Для успішного розвитку одного покоління необхідна сума ефективних температур від +7,2 °С, рівна в середньому 340 °С.

При слабкому заселенні і достатній кількості їжі розвивається максимальна кількість поколінь (4-5). У разі браку їжі самки другого покоління відкладають зимові яйця вже в липні, і наростання чисельності кліща припиняється.

Чисельність кліщів у садах із задернінням ґрунту в міжряддях більша, ніж у садах, де міжряддя зорано.

Перше покоління дорослих самок з’являється навесні, одразу після цвітіння яблуні. Через 3-4 дні вони починають відкладати яйця. Для цього виду характерний партеногенетичний спосіб розмноження, і самці серед імаго майже не зустрічаються. Самки відкладають яйця на верхньому боці листкової пластинки, уздовж центральної жилки і на черешки.

На спідньому боці листка і гілочках яєць відкладають набагато менше.

Живе самка не більше як 24 дні і за цей період кладе від 25 до 49 яєць.

Поява самок другого покоління спостерігається з середини червня. Це покоління основну частину яєць відкладає в розвилках гілочок, на плодушки і кінці однорічних пагонів, іноді навіть біля кореневої шийки і в поверхневих шарах ґрунту.

Третє і четверте покоління починає розвиватися в липні-серпні. Кліщі уникають прямого сонячного світла, і найбільша їх кількість спостерігається в середній і нижній частині крони, але для живлення вони вибирають верхню частину листкової пластинки, де немає перешкоди для їх пересування. Брак їжі в середній частині крони змушує кліщів переміщатися на її периферійну частину. Павутини вони не виділяють.

Яйце — стадія, здатна пережити несприятливі зимові умови. Зимівля відбувається на корі гілок і пагонів.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Дерева, ослаблені кліщами, вимагають посиленого підживлення органічними і мінеральними добривами і інтенсивного поливу.

БІОЛОГІЧНІ
Обприскування дерев біологічними акарицидами на основі авермектинів.

ХІМІЧНІ

Полягають у вчасному обприскуванні (промиванні) дерев. Обприскування дерев навесні, до розпускання бруньок мінеральними маслами; після розпускання бруньок, перед цвітінням дерев або відразу після нього, а також улітку — обробка акарицидами. Обробити препаратом ВЕРТИМЕК1,0 л/га. Бурий плодовий кліщ не здатний утворювати популяції, стійкі до акарицидів.

Read 81 times Last modified on Четвер, 25 червня 2020 15:05
Login to post comments