Галиця яблунева листкова

Rate this item
(2 votes)

Галиця яблунева листкова (укр.).

Галица яблонная листковая (рос.). Dasyneura mali Kieffer (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд двокрилі, родина галиці
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: монофаг, пошкоджує яблуню
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: личинки висмоктують сік із листя, внаслідок чого його краї загортаються догори, утворюючи щільні тугі червонуваті трубочки, часто по обидва боки середньої жилки, всередині яких і міститься по кілька десятків личинок (від 25 до 79 екземплярів), причому в період розвитку перших поколінь шкідника кількість личинок у трубках менша, ніж при розвитку останніх. У результаті пошкодження листки залишаються недорозвиненими. При сильному пошкодженні листки однорічних пагонів засихають і опадають, ріст пагонів припиняється, часто відмирають верхівки
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 3-4
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: личинки в ґрунті на глибині 7-10 см

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширена в Центральному Лісостепу України.

Імаго завдовжки близько 1,5-2,5 мм, коричнево-помаранчеве, ноги довгі; крила прозорі, з редукованим жилкуванням.

Яйце довгасте, сигароподібної форми, коричневе.

Личинка завдовжки 2-2,5 мм, безнога, спочатку прозора, потім рожева, доросла — червона.Лялечка - це сегментована світло-оранжева капсула всередині жорсткого шовковистого кокону, що, як правило, міститься в ґрунті безпосередньо під зараженими деревами.
Виліт дорослих особин розпочинається у фазі «зеленого конуса» в кінці квітня — на початку травня при середньодобовій температурі повітря +9,8 °С і вище та відносній вологості повітря 81,2-89,9 %. Відкладання яєць триває до середини-кінця другої декади травня. У середньому самиця відкладає 7-23 яйця протягом 7-9 діб. Самка відкладає яйця на молоді листочки, які розпускаються. Відродження личинок починається через три-чотири доби після початку відкладання яєць і триває 14 діб (перше покоління),
16 (друге покоління), 14 (третє покоління), 15 діб (четверте покоління). Відродження личинок першого покоління спостерігається в ІІ-ІІІ декаді травня, другого — в ІІ-ІІІ декаді червня — І декаді липня, третього — в І-ІІ декаді серпня, четвертого покоління — в І-ІІ декаді вересня.
Личинки живляться групами на периферійній частині листка. Розвиток від яйця до дорослої комахи триває 30-40 днів. Личинки після закінчення живлення падають на землю, де заляльковуються. Розвиток лялечки триває 12-17 діб.

Поява дорослих особин першого покоління спостерігається в кінці травня. Літ особин шкідника — початок яйцекладки наступних поколінь відбувається протягом першої половини червня, другої половини липня, в кінці серпня.
Оптимальні для розвитку цього фітофага температура +18,3.. .24,6 °С і відносна вологість повітря 70-80 %. Для розвитку одного покоління необхідна сума ефективних температур від 234,6 до 249,3 °С.
Заселяють дерева осередками, завдають шкоди розплідникам і молодим яблуневим садам.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Зрізання і спалювання пошкоджених пагонів. Осінній обробіток ґрунту в міжряддях і пристовбурних колах.

ХІМІЧНІ

Обприскування рослин інсектицидами навесні перед цвітінням груші (ПРОКЛЕЙМ - 0,4 кг/га)

Read 154 times Last modified on Субота, 15 серпня 2020 09:07
Login to post comments