Хрущ мармуровий

Rate this item
(2 votes)

Хрущ мармуровий (укр.)

Хрущ мраморный (рос.) Polyphylla fullo L.(lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд твердокрилі, родина пластинчатовусі
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: поліфаг. Жуки живляться хвоєю сосни, листям бука, білої акації, тополі й інших дерев. До кормових рослин цього виду належать сосна, дуб, виноград, плодові дерева, ягідні чагарники, капуста, ріпак, буряки, мак, тютюн, шавлія, цибуля, м’ята, часник, спаржа, зернові злаки, кукурудза й інші рослини
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка, імаго
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: личинки перегризають корені й підземні частини стебел, що може призводити до загибелі всієї рослини. Можуть перегризати корені до 5 см завтовшки, живляться також сухими коренями. Імаго грубо об’їдають листя. Жуки живляться дуже мало. Найбільшої шкоди завдають личинки хруща, особливо останнього року життя
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: одне на 3-4 роки
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ личинки різних віків у ґрунті на глибині 0,5-1,5 м
  • УМОВИ, ЯКІ СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА: віддає перевагу піщаним ґрунтам

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно на піщаних і супіщаних ґрунтах.
Імаго. Завдовжки 28-32 мм; коричнево-бурий, надкрила з жовтуватим мармуровим малюнком, голова і передньоспинка в жовтих лусочках, які утворюють симетричний малюнок; пігідій на верхівці заокруглений, вусики червоно-бурі, 10-членикові з 7-члениковою в самця і 5-члениковою в самки пластинчатою булавою.

Яйце розміром 3 х 3,5 мм, білувате, овальне.
Личинка до 75 мм завдовжки; біла, С-подібно вигнута; голова світло-руда, блискуча; на задній частині анального стерніта дрібні конічні шипики, які, своєю чергою, містять по 6-9 шипиків кожний.

Лялечка завдовжки 45 мм, світло-жовта.

Навесні при температурі +10...12 °С піднімаються у верхні шари ґрунту і починають живитися корінням рослин. Завершивши розвиток, личинки наприкінці травня — на початку червня заляльковуються в земляній печерці. Через 20-25 діб виходять жуки. Літ їх починається наприкінці червня і триває до середини серпня. Жуки активні ввечері і в першій половині ночі. Живляться на різних деревах, обгризають хвою сосни, листя бука, тополі, білої акації й кущів. Наприкінці червня — на початку липня самки відкладають яйця в ґрунт на глибину 15-30 см. Яйця відкладають по одному на відстані кількох сантиметрів одне від одного. Відклавши 25-40 яєць, самка, не виходячи з ґрунту, відмирає. Ембріональний розвиток триває 20-28 діб. Відроджені личинки тричі зимують і тричі линяють. З настанням осені мігрують у глибокі шари ґрунту.

Личинки першого віку живляться корінням живих і відмерлих трав’янистих рослин і суттєвої шкоди не завдають. Найбільш шкодочинні личинки другого і третього віків. Особливо потерпають молоді рослини, у яких личинки часто перегризають коріння й підземні частини стовбурів. На старих насадженнях личинки пошкоджують кореневу шийку. Щкодочинність мармурового хруща посилюється ще й тим, що він заселяє бідні ґрунти, на яких стійкість культур знижено.

Личинка хруща пошкоджує корені винограду, особливо шкодить чубукам. Кількість личинок жуків у південних областях України може досягати 10-12 на квадратний метр, і вони здатні лише за одне літо повністю знищити молоді насадження винограду.

Якщо жука взяти в руки чи потурбувати в інший спосіб, то він тертям черевця по надкрилах видає характерний рипучий звук.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Обробіток ґрунту навесні й улітку під час масового льоту жуків (жуки уникають відкладати яйця на пухких ґрунтах)

БІОЛОГІЧНІ

Приваблення в насадження й охорона комахоїдних птахів

ХІМІЧНІ

При щільності понад 5 личинок на 1 м2 — внесення в ґрунт інсектицидів. Слід застосувати препарат АКТАРА 3 кг/га
У роки льоту при високій чисельності жуків - обробка молодих насаджень інсектицидами. Слід застосувати препарати ЕНЖІО 0,18 л/га або АКТАРА 0,14 кг/га

Read 67 times Last modified on Субота, 15 серпня 2020 10:17
Login to post comments