Трубкокрут ліщиновий (укр.)
Трубковёрт лещиновый (рос.) Apoderus coryli L.(lat.).
- КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд твердокрилі, родина трубкокрути
- ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує ліщину, вільху, рідше дуб, граб, бук, липу, вербу
- ШКОДОЧИННА СТАДІЯ:імаго
- ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: імаго з верхнього боку молодого листя підгризає листкову пластинку. Самка надгризає центральну жилку листка, після цього жук згортає листок у трубку, в якій живляться личинки
- КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
- ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: імаго під рослинними рештками
МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА
В Україні поширений на Поліссі, в Лісостепу, Криму та в Карпатах.
Імаго. Жук завдовжки 6-8 мм, чорний, надкрила, основа передньоспинки і надкрил червоні; надкрила з грубими крапковими борозенками. Голова за очима видовжена, широка біля основи з глибокою перетяжкою, закруглена, позаду; між третім і п’ятим проміжком надкрил є одна-дві укорочені борозенки. Пришовна борозенка за щитком відхиляється у бік, тому за щитком є укорочена борозенка. Гомілки на внутрішньому боці виразно зазубрені.
Яйце жовте або помаранчеве.
Личинка жовта або помаранчева, безнога. Лялечка відкрита, жовта або помаранчева. Навесні при температурі в межах +5 °С, у кінці березня — на початку квітня, при набряканні бруньок на деревах жуки починають виходити з діапаузи.
Своєю назвою жук зобов’язаний способу влаштовувати притулок для потомства. Для цього він перегризає центральну жилку листка ліщини або вільхи і скручує листок у трубку, закриту зверху й знизу. Всередину цієї споруди самка жука відкладає 1 яйце. Самка може зробити кілька трубок на день. Час відкладання яєць може тривати кілька тижнів.
З жовтуватих яєць вилуплюються личинки, які спочатку з’їдають яєчні шкаралупи, а потім живляться навколишнім рослинним матеріалом листкової трубки. Вони залишаються в обгортці, у якій накопичуються чорні ниткоподібні випорожнення личинок. Протягом літа личинка поїдає свій «будиночок» і росте. Згорнутий у трубку листок служить личинці одночасно і укриттям, і їжею. За якийсь час черешок пошкодженого листка підгниває і разом зі своїм мешканцем падає на землю. Тут личинка ще якийсь час продовжує живитися, після чого в кінці липня йде в ґрунт для заляльковування. У кінці літа, в серпні, з лялечки виходить дорослий жук, який додатково живиться протягом серпня, а з настанням осінніх холодів впадає в діапаузу.
Трубкокрут ліщиновий має одну цікаву особливість: коли жук лякається, він падає і прикидається мертвим.
ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА
АГРОТЕХНІЧНІ
Осінній обробіток ґрунту. Культивація й перекопування ґрунту в міжряддях та навколо кущів під час масового заляльковування личинок. Збирання й спалювання згорнутих листкових трубок («сигар») до виходу з них личинок
ХІМІЧНІ
При чисельності більше як 2-3 жуки на один кущ — застосування інсектицидів до утворення «сигар» і відкладання яєць. Слід обробити препаратами ЕНЖІО 0,18 л/га або АКТАРА 0,14 кг/га.