Трубкокрут великий грушевий

Rate this item
(2 votes)

Трубкокрут великий грушевий (укр.)

Трубковерт грушевый большой (слоник грушевый большой) (рос.) Rhynchites giganteus Kryn. (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд твердокрилі, родина трубкокрути
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує грушу, яблуню, сливу, черешню, абрикос, глід
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго, личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: імаго пошкоджують бутони, листя, квітки, зелені пагони, пізніше й плоди, зішкрібаючи з них смужки шкірки. Личинки живляться насінням і м’якушем плодів. Перша падалиця, заселена личинками, з’являється вже на початку червня, масова - наприкінці червня — у першій половині липня
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: одне на два роки
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ:жуки і личинки в ґрунті на глибині 10-15 см

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Степу й Лісостепу України.

Імаго. Жук завдовжки 7-10 мм, малиново-червоний із зеленуватим полиском; очі слабкоопуклі; головотрубка паралельнобічна з тонким поздовжнім кілем, який зникає до вершини; вусики, лапки і верхівка головотрубки темно-бурі; щиток чотирикутний, невеликий, із втисненням посередині; надкрила у півтора разу довші за ширину плечей, з великими крапчастими борозенками, все тіло в рідких світлих волосинках.

Яйце розміром 1-1,2 мм, біле, овальне.

Личинка завдовжки 10-12 мм, біла з легким жовтуватим відтінком, дугоподібно зігнута; спинний бік вкрито по краях сегментів рідкими світлими волосинками; голова буро-коричнева.
Лялечка завдовжки 9-14 мм, біла, в рідких волосинках; на кінці черевця два буруватих шипики.

Навесні, в період розпускання бруньок, жуки виходять із ґрунту і додатково живляться. Живуть 2-2,5 місяці. Зазвичай наприкінці травня починається спарювання і відкладання яєць.

Самка в червні-липні вигризає в плоді груші глибоку ямку, на дно якої відкладає яйце, і прикриває його недогризками шкірочки. Після цього навколо яйцевої камери на поверхні плода виїдає кругові звивисті борозенки і підгризає плодоніжку, внаслідок чого плід в’яне і передчасно опадає. Плодючість — до 100 яєць. Відроджена через 8-11 діб личинка протягом 30-40 діб живиться всередині плода.

Після завершення розвитку личинка залишає плід і переходить у ґрунт, де на глибині 10-15 см робить земляну колисочку. У цій колисочці личинка перебуває до осені наступного року. У серпні-вересні личинка заляльковується й утворений жук залишається в лялечковій колисочці до весни. Тобто першу зиму шкідник проводить у ґрунті в стадії личинки, а другу — в стадії жука.

Розвиток великого трубкокрута завершується протягом двох сезонів.

Шкодить переважно по краях садів і на одиничних грушевих деревах.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Систематичне збирання і знищення падалиці. Обробіток ґрунту в період масової міграції в нього личинок і восени під час заляльковування

ХІМІЧНІ

При чисельності понад 8 жуків на одне дерево — обприскування інсектицидами через 4-6 діб після кінця цвітіння. Слід обробити препаратами ЕНЖІО 0,18 л/га або АКТАРА 0,14 кг/га

Read 12 times Last modified on Субота, 15 серпня 2020 10:30
Login to post comments