Трубкокрут багатоїдний (грушевий)

Rate this item
(2 votes)

Трубкокрут багатоїдний (грушевий) (укр.)

Трубковерт многоядный (грушевый, виноградный, берёзовый) (рос.) Byctiscus betulae L. (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд твердокрилі, родина трубкокрути
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: виноград, грушу, рідше сливу, яблуню, горобину, айву, вишню, малину й деякі інші листяні породи
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: імаго з верхнього боку молодого листя вигризають вузькі смуги, не торкаючись нижньої шкірочки. По мірі росту листка плівка цих борозенок розривається і листок набирає безформних обрисів. Після парування самка надгризає черешок листка, внаслідок чого він в’яне і звисає донизу. Після цього жук згортає його в трубку, скручуючи у вигляді спіралі, у якій живляться личинки 
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: статевонезрілі жуки в ґрунті на глибині 5-10 см, невелика частина особин — під рослинними рештками

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

В Україні трапляється повсюдно.

Імаго. Жук 6-9 мм завдовжки, золотисто-зелений з темно-синім полиском; надкрила вкрито волосками; у самців по боках передньоспинки є шипи, спрямовані вперед.

Яйце розміром до 1 мм, овальне, спочатку біле, пізніше жовтувате.

Личинка завдовжки 6-8 мм, каламутно-біла, без ніг, головний щит коричневий.

Лялечка завдовжки 5-7 мм, біла, спина вкрита численними волосками.

Жуки виходять з місць зимівлі в другій декаді квітня і починають додатково живитися бруньками, які розпускаються, пізніше переходять на молоде листя. Активна життєдіяльність дорослих комах встановлюється при температурному режимі +18...20 °С. Період спарювання починається через 2-3 тижні після виходу жуків із зимівлі.

Між кожним шаром листка (листків) самка відкладає по 1-2 яйця, в середньому 8-9 яєць в одну «сигару». Одна самка згортає 25-30 «сигар». Плодючість — 200-250 яєць. Відкладання яєць триває тиждень. По її закінченні жуки відмирають.

Відродившись, залежно від погодних умов і температури повітря через 8-20 днів личинки протягом 25-35 діб живляться частиною трубки, що підсихає, а після її падіння на землю — м’якушем, який розкладається.

Завершивши розвиток, личинки переходять у ґрунт і заляльковуються в круглих колисочках на глибині до 3-10 см. Жуки, які утворилися через 10-15 діб, залишаються в ґрунті до весни наступного року.

Окремі жуки виходять із ґрунту і живляться листям з кінця серпня до жовтня. Однак із настанням прохолодної погоди вони ховаються під опале листя й рослинні рештки, де й проводять зиму.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Осінній обробіток ґрунту. Культивація й перекопування ґрунту в міжряддях та навколо кущів під час масового заляльковування личинок. Збирання й спалювання згорнутих листкових трубок («сигар») до виходу з них личинок

ХІМІЧНІ

При чисельності більше як 2-3 жуки на один кущ — застосування інсектицидів до утворення «сигар» і відкладання яєць. Слід обробити препаратами ЕНЖІО 0,18 л/га або АКТАРА 0,14 кг/га

Read 17 times Last modified on Субота, 15 серпня 2020 10:34
Login to post comments