Товстоніжка сливова

Rate this item
(2 votes)

Товстоніжка сливова (укр.)

Толстоножка сливовая (эвритома сливовая) (рос.) Eurytoma schreineri Schr.(lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд перетинчастокрилі, родина евритоміди
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ:пошкоджує сливу, терен, аличу, рідше абрикос, ще рідше черешню й вишню
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: личинка майже повністю з’їдає ядро кісточки, воно перетворюється на пухку порошкоподібну масу. Пошкоджені плоди передчасно осипаються на землю разом з личинками. Масове обсипання пошкоджених плодів починається наприкінці червня і досягає максимуму в першій половині липня
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: личинки, які завершили живлення, всередині кісточки. Велика частина личинок (до 50 %) впадає в діапаузу і зимує вдруге (для невеликої кількості особин можлива й третя зимівля)

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Зона високої шкодочинності — Лісостеп і північний Степ України.

Імаго. Тіло струнке, чорне, з опуклими грудьми, черевце видовжено-овальне, блискуче, на стеблинці; очі червоно-бурі; крила прозорі, з однією поздовжньою жилкою; гомілки й лапки жовтуваті; самка завдовжки 5-6 мм, самець — 4-5 мм.

Яйце розміром до 0,6 мм, склоподібне, каламутне, овальне, з невеликим відростком на передньому кінці й довгим стебельцем.
Личинка молодших віків біла, безнога, довгаста, дещо зігнута; старших — бочкоподібна, молочно-біла, завдовжки до 6 мм.

Лялечка завдовжки 5 мм, спочатку молочно-біла, з щільно притиснутими до тіла злегка жовтими вусиками, ногами і крилами, перед виходом імаго блискучо-чорна.
Навесні при досягненні середньодобової температури повітря +11...12 °С, приблизно в період бутонізації — до початку цвітіння сливи, близько половини личинок, що перезимували (45 %) заляльковуються (зазвичай 43-45 %), решта впадає в діапаузу і зимує двічі, а невелика частина (12-15 %) може залишатися і на третю зимівлю. У зв’язку з цим можна припустити, що природні сплески чисельності популяції шкідника відбуваються раз на 6 років.

Період заляльковування розтягнутий і триває близько місяця. Лялечка розвивається 13-16 діб.
Імаго товстоніжки має настільки потужний гризучий ротовий апарат, що здатне вигризти отвір в оболонці кісточок, навіть сухих. Діаметр льотних отворів 1.3-1,8 мм. Товщина стінок кісточок, що їх прогризають товстоніжки, становить 1.4-2,9 мм. Прогризання отвору триває від 3 до 6 діб.

Вийшовши з кісточки, товстоніжка незабаром починає літати, при цьому перельоти відбуваються лише на сусідні дерева, перельотів на більші відстані зазвичай не спостерігається. Комаха прагне перебувати у верхній, освітлюваній сонячними променями частині крони.

Літ сливової товстоніжки починається зазвичай через 5-6 діб після закінчення цвітіння сливи. Тривалість льоту — 2-3 тижні. Закінчується літ приблизно через 3 тижні після закінчення цвітіння сливи. Спарювання відбувається невдовзі після вильоту. Тривалість життя імаго — 6-8 діб. Вони активні при температурі повітря +16...18 °С. Відкладання яєць починається на третю-четверту добу після вильоту. Самка проколює яйцекладом зав’язь плоду і кладе одне яйце всередину незатверділої кісточки. Плодючість — 30-40 яєць. Ембріональний розвиток завершується через 16-20 діб.

Відроджена личинка спочатку перебуває біля стінки кісточки, далі вгризається всередину ядра і живиться протягом 25-30 діб. Личинки, які завершили живлення, залишаються всередині кісточки до весни наступного року.

Обмежувальний чинник для зростання популяції шкідника - вологість плодів сливи, у яких розвивається товстоніжка: імаго гине в сухих кісточках. Однак величезна кількість личинок (до 93 %) в умовах рясного зволоження гинули всередині плоду теж.

Те, чи будуть сприятливими умови для відкладання яєць, залежить також від форми і розмірів крони. Гілки з плодами на невеликій прорідженій кроні, добре освітлені прямими променями сонця, надзвичайно приваблюють самок товстоніжки. Цим пояснюється й те, що першими опадають плоди з південного боку крони, і лише потім з північного й західного.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Збирання і знищення опалих плодів. Осінній обробіток ґрунту в міжряддях і пристовбурних колах (із кісточок, які містяться в ґрунті на глибині 6-10 см, дорослі комахи вийти не можуть)

ХІМІЧНІ

При заселенні кісточок більше як 10 %, через 6-7 діб після закінчення цвітіння сливи, під час масового льоту товстоніжки — обприскування дерев інсектицидами. Після цього обприскування повторюють ще двічі з інтервалом 7-10 днів. Максимальну ефективність демонструють препарати системної дії
Слід застосовувати препарат АКТЕЛЛІК 1,0 л/га, через 10 днів препарат ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га

Read 64 times Last modified on Субота, 15 серпня 2020 10:47
Login to post comments