Сатурнія мала (мале нічне павичеве око)

Rate this item
(2 votes)

Сатурнія мала (мале нічне павичеве око) (укр.)

Павлиноглазка малая (ночной павлиний глаз малый) (рос.) Saturnia pavonia L. (Eudia pavonia L.) (lat.)

КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина павиноочки (сатурнії)

ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: поліфаг, гусінь живиться на різних деревах (вільха, дуб, граб, береза, кизил, липа, верба, горобина, обліпиха, горіх, яблуня, груша тощо), але віддає перевагу чагарникам (терен, глід, ожина, малина, шипшина, жостір) і чагарничкам (чорниця, верес тощо)

ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка

ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: грубе об’їдання листя

КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1

ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: лялечка в лісовій підстилці, біля основи стовбурів дерев на стеблах чагарників або в тріщинах кори в щільних грушоподібних коконах

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

В Україні трапляється повсюдно.

Імаго. Розмах крил метелика 45-90 мм (у самців близько 45-65 мм, у самок — 48-90 мм). Статевий диморфізм виразний. Передні крила самця бурі, задні - яскраво-руді; загальний фон крил самиці сірий. На кожному крилі є по одній великій округлій плямі, утвореній різнобарвними концентричними кільцями з чорною облямівкою й центром та кілька подвійних хвилястих ліній; зовнішня облямівка крил світло-сіра всередині і темно-сіра зовні. Тіло й прикоренева частина крил опушені. Вусики самців перисті, самок — гребінчасті. Ротовий апарат у імаго відсутній. Самці здатні відшукувати самку за запахом на відстані до 10-11 км. Самки літають неохоче, частіше сидять на гілках і стовбурах дерев.

Яйце овальне, розміром 1,4 х 2,2 мм, сірувато-біле.

Личинка. Гусениця розміром до 60 мм. Личинки молодших віків чорні, потім стають зеленими, з чорними поперечними смугами, а на завершальних етапах розвитку — з жовтими бородавками, з яких ростуть пучки чорної щетини.

Лялечка чорно-бура, в бурому грушоподібному коконі.

Літ імаго — з кінця квітня до середини травня, самці активні з полудня до сутінок, іноді вночі. Самки активні тільки в темний час доби. Метелики не живляться.
Самиці малорухливі, яйця відкладають уночі (до 200 шт.) на кору стовбурів, гілок, на спідній бік листя у вигляді грон.

Ембріональний розвиток завершується протягом 9-10 діб.

Перший час гусениці живуть групами. Розвивається гусінь з травня до середини липня.

Заляльковується на прикореневій частині кормової рослини у твердому грушоподібному коконі. Зимує лялечка, діапауза якої може тривати до 3 років.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

ХІМІЧНІ

При масовій появі гусениць — обприскування інсектицидами. Слід обробити препаратом ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га або АМПЛІГО 0,3 л/га

Read 90 times Last modified on Вівторок, 18 серпня 2020 15:31
Login to post comments