П’ядун квітковий плодовий

Rate this item
(1 Vote)

П’ядун квітковий плодовий (укр.)

Пяденица цветочная плодовая (рос.) Eupithecia insigniata Hubner. (lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина п’ядуни
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує плодові дерева, в основному яблуню, сливу, вишню, глід, іргу, терен
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: гусениці молодшого віку вигризають дрібні отвори в листках і квітках, подекуди обплітаючи їх павутиною. У старшому віці гусениці грубо об’їдають листя
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: лялечка на поверхні ґрунту в слабкому павутинному коконі

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширений в Україні повсюдно.

Імаго. Метелик з розмахом крил 16-19 мм. Має тонке, струнке тіло і широкі трикутні верхні крила, закруглені задні крила, розвинений хоботок. Живиться нектаром квітів. Передні крила буро-сірі. Малюнок складається з подвійних сірих і сіро-коричневих смуг та з темно-бурих плям на передньому краї. Задні крила заокруглені, попелясто-сірі.

Яйце овальне. Довжина — 0,52-0,61 мм, ширина — 0,36-0,43 мм. Забарвлення змінюється від зеленувато-білого на початку розвитку до світло-охристого і вохристо-оливкового в кінці.

Личинка. Гусениця завдовжки 15-20 мм. Тіло помітно звужено спереду. Задні черевні плейріти виступають. Основний колір покривів зеленувато-жовтий або світло-зелений, серединна лінія жовта. Червона спинна смуга різко розширюється на 1-7-му черевних тергітах. Передньогрудний і анальний тергіти вохристо-рожеві, черевні задні етерніти блакитно-зелені. Як і у більшості видів родини п’ядунів, гусениці імітують сучки дерев і черешки листочків. Вони витягують тіло вгору і тримаються за субстрат тільки задніми ногами. Для більшої стійкості гусениця може кріпитися павутинною ниткою, простягнутою від голови до гілки.

Лялечка розміром 7,8-8,8 мм, вохристо-бура. Чохли передніх крил оливково-зелених і зеленувато-бурих відтінків. Задні черевні сегменти червонувато-коричневі або темно-каштанові.

Апікальні гачки кремастера великі, ліровидно зігнуті. З боків кремастера розташовано три пари дрібних подовжених червоно-коричневих гачків.

Метелики відроджуються з лялечок рано навесні. Літ спостерігається у квітні-травні, одночасно з фенофазою «цвітіння» яблуні і вишні.

Період спарювання відбувається у квітні-травні. Самка відкладає яйця поодинці, іноді невеликими групами на поверхню листка, недалеко від центральної жилки.

Розвиток ембріона триває 7-10 днів. Одразу після відродження гусениці малорухливі. Період живлення і розвитку триває з початку червня до кінця липня — початку серпня. Заляльковуються між опалим листям на поверхні ґрунту.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Культивація в міжряддях і розпушування ґрунту в пристовбурних колах після завершення розвитку гусениць

БІОЛОГІЧНІ АБО ХІМІЧНІ

Обробка дерев інсектицидами або біопрепаратами в період відродження гусениць. По льоту метеликів слід обробити ЛЮФОКС 1,0 л/га, а по відродженню гусені — ПРОКПЕЙМ 0,4 кг/га

Read 53 times Last modified on Вівторок, 18 серпня 2020 15:49
Login to post comments