Плодожерка жолудева (сіра дубова)

Rate this item
(1 Vote)

Плодожерка жолудева (сіра дубова) (укр.)

Плодожорка желудёвая (серая дубовая) (рос.) Cydia splendana Hb. (lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина листовійки
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує дуб, каштан їстівний, волоський горіх, ліщину, бук
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: гусениця проникає через мисочку в плід і виїдає сім’ядолі, утворюючи там порожнини, які заповнюються екскрементами, поплутаними павутиною; пошкоджені плоди зморщуються і передчасно опадають. Одна гусениця може пошкодити до 5 плодів. Віддає перевагу плодам у верхній частині крони
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: гусениці у підстилці або щілинах кори нижньої частини штамбів у павутинному коконі

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширена в Карпатах, на Поліссі та в Лісостепу України, а також у лісах гірського Криму.

Імаго. Метелик з розмахом крил від 12 до 22 мм. Передні крила буро-сірі, з двома свинцевими блискучими штрихами. Пляма біля зовнішнього краю жовтувато-сіра, зсередини обмежена чорною облямівкою. Передні крила в природному стані складено дахоподібно. Задні крила сірі.

Яйце сплощене, овальне. Оболонка прозора, сітчаста.

Личинка. Гусениця має сірувато-білі покрови, рідше жовтуваті або світло-рожеві. Голова жовто-бура. По всьому тілу розкидано бородавки, із яких ростуть білуваті волоски, які подовжуються до заднього кінця тіла. Довжина 12-15 мм.

Лялечка розміром 8-10 мм, червоно-бура, міститься в білуватому коконі.

Лялечка розвивається після зимівлі навесні 1-2 місяці (травень-червень). Імаго вилітають у червні-липні. Активні зазвичай увечері і вночі.

Самка відкладає яйця на плюску або плодоніжки жолудя. Плодючість - 60 яєць. Тривалість розвитку ембріона залежить від клімату району проживання (10-15 днів).

Личинка (гусениця) живиться протягом 30-40 днів і за цей час встигає прогризти 3-4 жолуді. При цьому в одному жолуді не може розвиватися більше як одна гусениця. Після четвертої линьки живлення припиняється. Закінчивши розвиток, гусениці прогризають овальний отвір в оболонці жолудів, які впали або ще висять, і йдуть у підстилку або щілини кори нижньої частини штамбів на зимівлю.

Шкідник віддає перевагу розрідженим насадженням.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Знищення рослинних решток, обробіток ґрунту в міжряддях і в пристовбурних колах. Особливо ефективне розпушування ґрунту в міжряддях і пристовбурних колах у період заляльковування гусениць навесні

ХІМІЧНІ

Зважаючи, що гусениці після відродження не пересуваються по плодах відкрито, застосування інсектицидів дає ефект тільки в тому разі, якщо обприскування проводять перед початком масового відкладання яєць. Слід застосовувати препарат ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га

Read 110 times Last modified on Середа, 19 серпня 2020 17:44
Login to post comments