Плодожерка грушева

Rate this item
(1 Vote)

Плодожерка грушева (укр.) 

Плодожорка грушевая (рос.) Laspeyresia pyrivora Danil.(Cydia pyrivora Danil.) (lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина листовійки
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: монофаг, пошкоджує грушу
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: гусениці проникають усередину плода, у якому роблять прямий хід до насіннєвої камери. Гусениця з’їдає все насіння, заповнюючи його оболонки бурими екскрементами. В однoму плоді може розвиватися кілька гусениць. Пошкоджені плоди передчасно опадають і загнивають. Гусениці шкодять культурним сортам, а також дикорослим видам груші. Найсильніше пошкоджуються ранньостиглі сорти груші
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: гусениці, які завершили живлення, в коконах у ґрунті на глибині 5-10 см та під опалим листям

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно. Суттєвої шкоди завдає в Степу і Лісостепу.

Імаго. Метелик з розмахом крил 17-22 мм; передні крила темно-сірі з легким коричневим відтінком і чітко вираженою поперечною смугастістю; дзеркальце виділяється нечітко; лінії, які облямовують дзеркальце, з боків сріблясто-сірі; задні крила бурувато-сірі.

Яйце округле, 1,3 мм у діаметрі, з опуклою центральною частиною і сплющеними краями, свіжовідкладене — темно-червоне, пізніше рожево-сіре.

Личинка завдовжки 16-20 мм, сірувато-біла, напівпрозора, з коричневою головою; черевні ноги з одноярусним віночком із 11-17 тупих кігтиків, анальні — з 5-9 кігтиками.

Лялечка розміром 11-13 мм, темно-коричнева; лоб з конічним виступом, роздвоєним на вершині, тергапьні шипи на сегментах черевця великі; на кінчику черевця 8 гачкуватих щетинок. Кокон темно-коричневий, щільний.

Навесні гусениці заляльковуються через 13-20 діб після цвітіння груші сорту Лісова Красуня при сумі ефективних температур (поріг +10 °С) 172 °С у ІІ-ІІІ декадах травня. Заляльковування особин популяції розтягнуте і триває близько місяця. Ця розтягнутість надалі притаманна наступним стадіям розвитку шкідника. Тривалість
розвитку лялечки — 19-22 доби. Літ метеликів у Лісостепу починається в ІІ-ІІІ декадах, у Степу — в І-ІІ декадах червня при досягненні суми ефективних температур 370-400 °С (при порозі розвитку +10 °С). Масовий літ спостерігається через 8-11 діб після його початку. У саду метелики трапляються до кінця липня. Тривалість їх життя — 9-14 діб.

Метелики активні з початку сутінок до настання повної темряви. Самки через 4-6 діб після вильоту відкладають по одному яйцю на плоди груші. Плодючість — 40-80 яєць. Ембріональний розвиток триває 6-10 діб.

Відродження гусениць починається в III декаді червня при досягненні суми ефективних температур 560 °С. Гусениці прогризають нижню оболонку яйця і, не виходячи на поверхню, проникають у плід. У місці проникнення гусениці в плід утворюється втиснення. Гусениця розвивається 20-30 діб. Покидаючи плід, вона прогризає до поверхні прямий хід, який закінчується круглим отвором діаметром 2-2,5 мм. Вихідний отвір вільний від екскрементів. Більша частина гусениць залишає плоди, які ще висять на дереві, в період з ІІ-ІІІ декади липня до середини серпня і переходить на коконування. Недостатня холодостійкість призводить до того, що велика кількість гусениць гине в малосніжні холодні зими.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Знищення рослинних решток, зяблева оранка міжрядь і обробіток ґрунту в пристовбурних колах. Особливо ефективне розпушування ґрунту в міжряддях і пристовбурних колах у період заляльковування гусениць навесні й коконування влітку

ХІМІЧНІ

Зважаючи, що гусениці після відродження не пересуваються по плодах відкрито, застосування інсектицидів дає ефект тільки в тому разі, якщо обприскування проводять перед початком масового відкладання яєць — приблизно через 35-40 діб після кінця цвітіння груші при досягненні суми ефективних температур 380-400 °С (при порозі +10 °С). По льоту метеликів слід застосувати ЛЮФОКС 1,0 л/га, а по відродженню гусені - ПРОКПЕЙМ 0,4 кг/га

Read 56 times Last modified on Середа, 19 серпня 2020 15:40
Login to post comments