Пильщик сливовий чорний

Rate this item
(1 Vote)

Пильщик сливовий чорний (укр.)

Пилильщик сливовый черный (плодовый) (рос.) Hoplocampa minuta Christ. (lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд перетинчастокрилі, родина справжні пильщики
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує сливу, аличу, терен, рідше абрикос і черешню
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: відроджені личинки проникають усередину зав’язі й живляться м’якушем і незатверділою кісточкою. Личинки першого віку живляться м’якоттю зав’язі у вершинній частині. Личинки другого і третього віку виїдають серединну частину плоду. З пошкодженого плода витікає бура камедь, змішана з екскрементами. Екскременти мають «клопиний» запах. За час розвитку личинки 3-6 разів переходять із плода в плід. Масове обсипання пошкоджених плодів сливи відбувається в III декаді травня — на початку червня. В осередках масового розмноження пильщик може пошкодити до 95 % плодів сливи
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1 
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: личинки-еонімфи в ґрунті на глибині 3-10 см (у сухій землі — до 15 см)
  • УМОВИ, ЯКІ СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА: найшкодочинніший у районах з достатнім зволоженням і в зрошуваних садах

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно.

Імаго завдовжки 4-5 мм, тіло чорне, блискуче; вусики короткі, 9-членикові, ниткоподібні, коричнево-жовті; ноги бурувато-жовті; крила прозорі, з буруватими жилками.

Яйце розміром 0,3 х 0,6 мм, напівпрозоре, білувате з зеленуватим відтінком.

Личинка завдовжки 6-8 мм, жовтувато-біла з буруватою головою; дещо зігнута, має 10 пар ніг; починаючи з другого віку виділяє секрет із різким запахом.

Лялечка завдовжки 5-6 мм, завширшки 2,5-3 мм, жовтувато-біла, вільна, кокон бурий, видовжено-овапьний.

Навесні при прогріванні верхнього шару ґрунту до +8 °С еонімфи перетворюються на пронімф, які заляльковуються. Лялечка розвивається 7-14 днів.

Вихід імаго з ґрунту починається за 5-7 діб до початку цвітіння сливи — у III декаді квітня. Додатково живляться нектаром і пилком квіток кісточкових плодових культур (аличі, дикої груші, терену та ін.). Коли температура повітря досягне +15 °С, після спарювання самка за допомогою яйцекладу робить надріз під епідермісом чашечки бутонів або напіввідкритих квіток і відкладає одне, рідше два яйця. Плодючість від 20 до 60 яєць. Ембріональний розвиток триває від 4 до 12 діб.

Самці відмирають після спарювання, самки — після відкладання яєць.

Виходити з яєць личинки починають у кінці цвітіння і закінчують на 3-5 день після скидання пелюсток.

Живлення триває 21-28 діб. Личинки, які завершили розвиток, найчастіше опиняються на землі, перебуваючи всередині пошкодженого плода. Після опадання залишають плід і зариваються в ґрунт для коконування.

Личинки чутливі до весняних заморозків і масово гинуть при температурі -4 °С

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Осіння оранка ґрунту в міжряддях та обробіток у пристовбурних колах. Культивація ґрунту наприкінці масового обсипання пошкоджених слив

ХІМІЧНІ

Економічний поріг шкодочинності: під час цвітіння — 5 % пошкоджених квіток, у період утворення молодих плодів - 3-4 % заселених зав’язей. Найефективніше обприскування інсектицидами у фенофазі «рожевого бутона». Слід застосовувати препарат ЕНЖІО 0,18 л/га

Read 73 times Last modified on Середа, 19 серпня 2020 18:18
Login to post comments