Пильщик сливовий жовтий (укр.)
Пилильщик желтый сливовый (рос.) Hoplocampa flava L.(lat.)
- КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд перетинчастокрилі, родина справжні пильщики
- ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує сливу, абрикос, терен, вишню, черемху та інші кісточкові породи
- ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
- ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: відроджені личинки живляться навколоплідником, а в середніх і старших віках — незатверділою кісточкою. Личинка пошкоджує до 6 плодів. Уся зав’язь і зелені плоди, пошкоджені личинками, опадають. У Криму іноді знищує до 30-80 % урожаю
- КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
- ЗИМУЮЧА СТАДІЯ; личинка старшого віку в щільному овальному коконі в ґрунті на глибині 4-6 см, рідше — до 15 см. Частина личинок діапаузує 2-3 роки
МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА
Трапляється в Україні повсюдно, особливо численний у Криму.
Імаго. Тіло майже повністю жовте, блискуче. Очі подовжені. Вусики 9-членикові, рудувато-жовті. Крила прозорі з жовтими жилками, основа птеростигми затемнена. Яйцеклад помітно коротший від задньої гомілки. Ноги жовті, а задньоспинки у самців зазвичай чорні. Самці завдовжки 4-5 мм, самки - 5-6 мм.
Яйце зеленувато-біле.
Личинка жовтувато-біла, з бурою або помаранчевою головою, має 7 пар черевних ніг. За весь час розвитку личинка линяє 4 рази. Максимальна її довжина — 6-8 мм.
Лялечка відкритого типу, біла, в коконі.
Навесні личинки заляльковуються за 2-3 тижні до початку цвітіння сливи. Початок вильоту дорослих пильщиків відбувається за 3-8 днів до цвітіння сливи і збігається з масовим цвітінням аличі і порожевінням бутонів у ранніх сортів сливи. Виліт шкідника триває 11-12 днів, захоплюючи період розпушення бутонів і цвітіння сливи пізніх сортів. Масовий літ пильщика збігається з масовим цвітінням ранніх сортів сливи.
Після додаткового живлення нектаром і пилком та спарювання на другий-третій день після вильоту самка відкладає по одному яйцю на бутони і квіти в надріз, зроблений яйцекладом. Тривалість життя імаго — 3-16 днів. Плодючість самки — до 70 яєць. Розвиток яйця триває 9-14 днів. У кінці травня з’являються перші личинки жовтого сливового пильщика.
Личинка розвивається 14-25 днів. У середині червня личинки старшого віку падають на землю з падалицею, потім залишають її і йдуть на глибину 10-15 см на зимівлю.
ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА
АГРОТЕХНІЧНІ
Зяблева оранка і дискування пристовбурних смуг у садах
ХІМІЧНІ
При високій чисельності шкідника сади двічі обробляють інсектицидами - в період бутонізації й одразу після цвітіння. По льоту метеликів слід застосувати ЛЮФОКС 1,0 л/га, а по відродженню гусені — ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га