Пильщик грушевий плодовий

Rate this item
(0 votes)

Пильщик грушевий плодовий (укр.)

Пилильщик грушевый (рос.)  плодовый Hoplocampa brevis Klug.(lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд перетинчастокрилі, родина справжні пильщики
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: монофаг, пошкоджує тільки грушу. Один із найнебезпечніших шкідників груші
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: личинки першого віку, не виходячи на поверхню, прогризають кільцеподібний хід-міну біля основи чашечки, а після першого линяння проникають у зав’язь плода. У насіннєвій камері личинка з’їдає зачатки насіння і всю серцевину, після чого здійснює ще три переходи з плода в плід. Пошкоджені плоди опадають.
    Пошкодженість плодів від життєдіяльності пильщика може досягати 60-80 %, а іноді урожай на чималій площі гине повністю
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: личинки в коконі в ґрунті на глибині 5-15 см, окремі особини — до 20-25 см
  • УМОВИ, ЯКІ СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА: особливо велику загрозу урожаю пильщик грушевий плодовий створює в садах, розташованих у вологих місцях, та в зрошуваних насадженнях

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно, особливо численний на Закарпатті, в Криму і Степовій зоні України.

Імаго завдовжки 4-5 мм; рудувато-жовтий з легким почорнінням у верхній частині грудей і черевця; птеростигма на прозорих крилах жовтувата. Крила прозорі з жовтим жилкуванням і такого самого кольору криловою стигмою. Основа стигми бура. Ноги жовті. Черевце зверху чорне, знизу суцільно жовте.

Яйце розміром 0,6 мм, білувате, блискуче, овальне.

Личинка завдовжки до 10 мм, жовтувато-біла, голова жовтувата з бурою плямою зверху.

Лялечка розміром 6-7 мм, у щільному овальному коконі. У лялечки ясно видно вусики, ротовий апарат і ноги, притиснуті до тіла. Тіло світле. Покрови ніжні, м’які, голі, без шипів і щетинок. На кінці лялечки є шкурка личинки — екзувій.

Личинки заляльковуються навесні при прогріванні ґрунту до +7 °С на глибині 10 см, що збігається в часі з початком набрякання бруньок груші. До 20 % личинок, які перезимували, залишаються в діапаузі до наступного року.

Через 11-14 діб після початку заляльковування виходять імаго — у період відокремлення бутонів груші. Літ дружний і триває 15-17 діб. Самці трапляються рідко, у зв’язку з чим спостерігається партеногенез. Із незапліднених яєць розвиваються самки. Протягом 4-6 діб самки живляться нектаром і пилком кісточкових порід і дикої груші, які рано цвітуть. Яйця відкладають у надрізи, зроблені за допомогою яйцекладу в тканині оцвітини, квітколожа, біля основи чашолистків, по одному в бутон. Плодючість — 30-40 яєць.

У яєчниках самки, яка щойно вийшла, міститься в середньому 19 яєць. Через поступове дозріванням яєць тривалість їх відкладання розтягується до 10-14 діб. Відкладання яєць «відбувається чітко в межах фенофази відокремлення і забарвлення бутонів» груші. Тому воно починається на ранніх і завершується на пізніх сортах груші. Через 6-8 діб відроджуються личинки. Личинка розвивається 20-34 доби, в середньому 26 діб, проходячи за цей період п’ять віків. Завершивши живлення, личинка прогризає вихідний отвір і переходить у ґрунт на коконування, де й залишається до весни наступного року.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Перед завершенням живлення личинок — культивація з метою розпушування шару ґрунту в міжряддях і пристовбурних колах на глибину 9-11 ом з тим, щоб основна маса шкідника зосередилася на цій глибині. Наступне розпушування ґрунту із захоплюванням цього шару призводить до істотної загибелі шкідника

ХІМІЧНІ

Економічний поріг шкодочинності: відокремлення бутонів — 10 імаго на 10 гілок (одне дерево); цвітіння — 3-5 яєць на 100 квіток; після обсипання пелюсток — 3 личинки на 100 плодів. Найефективніше обприскування інсектицидами під час масового льоту пильщика — у період розпушування бутонів груші літніх сортів. По льоту метеликів слід застосувати ЛЮФОКС 1,0 л/га, а по відродженню гусені - ПРОКПЕЙМ 0,4 кг/га

Read 66 times Last modified on Неділя, 23 серпня 2020 10:52
Login to post comments