Перлівниця велика

Rate this item
(0 votes)

Перлівниця велика (укр.)

Перламутровка большая (рос.) Argynnis paphia L. (lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина сонцевики (німфаліди)
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує яблуню, ожину, малину, черемху, шипшину, фіалку собачу, фіалку запашну, фіалку Рівінієва
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: грубе об’їдання листя
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: личинки йдуть на зимівлю в першому або другому віках, іноді гусениця, яка повністю сформувалася, зимує в оболонці яйця

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

В Україні трапляється повсюдно, але майже не трапляється в степах і напівпустелях, тому поодинокі екземпляри, помічені в середньостеповій і сухостеповій підзоні Степової зони України, слід, очевидно, віднести до мігрантів.

Імаго. Розмах крил метелика: у самки — 58, у самця — 60 мм. Основний фон крил самки зверху буро-рудий або сірувато-жовтий, самця — охряно-жовтий. На передніх і задніх крилах зверху численні чорні плями і смуги. Спідній бік задніх крил зелений, з трьома сріблястими з фіолетовим відтінком смужками і з круглястими зеленими плямами біля зовнішнього краю. Зі спіднього боку передніх крил чорні і зелені плями. Самки можуть мати дві форми: одна схожа на самця, друга темніша із зеленим нальотом.

Яйце зеленувато-біле.

Личинка. Гусениця бура, з широкою світло-жовтою смужкою на спині і темними смужками на боках, на всьому тілі жовтуваті довгі гіллясті шипики.

Лялечка темна, має тупі блискучі золотисті вирости.

Навесні гусениці залишають свій притулок, спускаються з дерева і шукають кормову рослину. Живляться переважно вночі. Заляльковуються після зимівлі, здебільшого в травні. Імаго літають із середини червня — початку липня до кінця серпня. Дорослі метелики живуть близько 4 тижнів, ночують під запоною лісу, прикріпившись під листям.

Після спарювання самка відкладає яйця в ущелинах кори листяних дерев — бука, дуба, ясена і т. д. Самка відкладає яйця на деревах досить незвичайним способом: спочатку вона сідає на стовбур дерева, на висоті близько 1,5 м над поверхнею землі і відкладає одне яйце, далі злітає і сідає приблизно на метр вище і відкладає наступне, і так до висоти близько 4-4,5 м; стовбур самка облітає по спіралі, тому яйця може бути відкладено на стовбур з будь-якого боку. Потім самка перелітає на наступне дерево і повторює операцію; тільки іноді відкладає яйця безпосередньо на кормову рослину, загальна плодючість самки — до 100 яєць.

Гусениці виходять з яйця в кінці серпня — у вересні, йдуть на зимівлю в першому або другому віках, іноді гусениця, яка повністю сформувалася, зимує в оболонці яйця до весни наступного року.

Стадія лялечки триває близько 18-20 днів. Час льоту метеликів: ІІ-ІІІ декада червня, липень, серпень.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

МЕХАНІЧНІ

У присадибних садах ручне збирання і знищення гусениць

БІОЛОГІЧНІ

Обприскування біопрепаратами (ентобактерином)

ХІМІЧНІ

Обприскування інсектицидами. Застосовують ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ 0,3 л/га, АМПЛІГО 0,3 л/га, ЛЮФОКС 1,0 л/га

Read 44 times Last modified on Неділя, 23 серпня 2020 11:31
Login to post comments