Оленка волохата (бронзівка волохата)

Rate this item
(0 votes)

Оленка волохата (бронзівка волохата) (укр.)

Бронзовка мохнатая (рос.) Tropinota hirta Poda. (lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд твердокрилі, родина пластинчатовусі
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: спочатку трапляються на кульбабі, потім на тюльпанах, нарцисах, ірисах, після чого в теплі сонячні дні перелітають на квітучі дерева абрикоса, персика, черешні, вишні, сливи, груші, яблуні, горобини, на суницю, смородину, виноград, калину, ріпак та інші культури
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: імаго живляться квітками — виїдають тичинки і маточки, обгризають пелюстки
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ:1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: імаго в ґрунті на глибині 15-40 см

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

В Україні трапляється повсюдно. Найшкодочинніша в Степовій і Лісостеповій зонах.

Імаго завдовжки 9-13 мм, укритий густими жовтувато-сірими волосками, особливо нижній його бік. На надкрилах 12 поперечних білих плям різної величини.

Яйце молочно-біле, блискуче, довге, близько 0,5 мм у діаметрі.

Личинка товста, ледь С-подібно вигнута, вкрита густими довгими волосками. Довжина тіла личинки третього віку — 31 мм, довжина голови — 1,8 мм, ширина голови — 3,1 мм.

Лялечка утворюється всередині овального земляного кокона, склеєного личинкою. Довжина кокона — 14-16 мм, ширина — 9-10 мм. Колір лялечки спочатку білий, потім жовтий і наприкінці розвитку червоно-бурий.

Наприкінці III декади квітня, коли середньодобова температура повітря сягає +14,4 °с і вище, а вологість повітря — 63-85 %, починається літ імаго. У цей час цвітуть кульбаба лікарська, мати-й-мачуха звичайна, барвінки малий і трав’янистий. Заселення плодових і ягідних культур починається з фази «рожевий бутон» і триває протягом усього періоду цвітіння.

Жуки активні в теплі сонячні дні в період з 10:00 до 16:00. У похмуру дощову погоду і вночі вони залишають рослини і зариваються під рослинні рештки та у верхні шари ґрунту на глибину до 1 см.

Жуки інтенсивно ушкоджують квіти плодових дерев (95-100 %) і трав’янистих рослин (90-98 %), які ростуть у саду. По закінченні цвітіння плодових культур шкідник перелітає на злакові рослини, які ростуть по периметру саду і на прилеглих до нього територіях, переважно на пирій повзучий, вівсюг, грястицю збірну, куряче просо, щетинники сизий і зелений. Масовий літ триває до середини червня, окремих жуків — до половини серпня. З І декади і до кінця червня самки відкладають яйця в ґрунт. Одна самка відкладає 15-20 яєць. Основна їх частина зосереджена на відстані до 200 м від садів, на незораних ділянках і вздовж доріг поряд із садами і в садах, де не проводилася агротехнічна обробка.

Личинки виходять через 7-8 днів і залишаються в ґрунті до кінця серпня — початку вересня, живляться рослинними рештками в ґрунті, коріння не пошкоджують.

Заляльковування починається з кінця серпня і триває до середини жовтня. Через 14-22 днів з’являються молоді жуки, які залишаються в ґрунті на зимівлю. Отже, один із чинників зростання чисельності оленки волохатої на території України — збільшення необроблених площ, зокрема поблизу багаторічних насаджень, засмічених передусім злаковими видами, розширення харчової бази жуків за рахунок дикорослих трав.

У роки масового розмноження жуки завдають великої шкоди садам і ягідникам.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

БІОЛОГІЧНІ

Приваблення й охорона комахоїдних птахів. Оленку волохату поїдають шпак звичайний, грак, сорока, сизоворонка, іволга, вівсянка чорноголова, одуд, бугай малий, сорокопуд-жулан, сорокопуд чорнолобий та ін.

МЕХАНІЧНІ

На присадибних, дачних ділянках, у колективних, фермерських садах можна струшувати жуків з квітучих дерев на поліетиленову плівку чи брезент і знищувати. Перед струшуванням дерева слід обприскувати холодною водою, щоб жуки не злітали
Експерименти науковців довели, що оленку волохату привертає синій колір, тому можна виставити пастки з водою (цікаво те, що квіти синього, фіолетового, червоного і інших яскравих відтінків шкідник не ушкоджує, а ось у пастки синього або фіолетового кольору легко потрапляє). У квітуючому садку на 1 сотку потрібно поставити 2-3 сині (голубі) пластикові 20-літрові посудини, наповнені до половини водою. Вдень і ввечері, а при великому заселенні і тричі за день, посудину звільняють від оленки

ХІМІЧНІ

Обприскування дозволеними інсектицидами по оленці волохатій в період квітування. Можна обробляти ґрунт під деревами інсектицидами. Таку рекомендацію зумовлено тим, що жуки на ніч і в холодну або дощову погоду залишають квітки і ховаються в ґрунті, де стикаються з частинками отрути й гинуть

Read 58 times Last modified on Неділя, 23 серпня 2020 11:35
Login to post comments