Міль-малятко яблунева

Rate this item
(1 Vote)

МІЛЬ-МАЛЯТКО ЯБЛУНЕВА

Моль-малютка яблонная (рос.) Nepticula malella Stainton (Stigmella malella Stainton)(lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина молі-малятка
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: монофаг, пошкоджує яблуню
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: гусениці пошкоджують листки, утворюють «міни» звивистої форми розміром від 2 до 5 см. Починаючи приблизно з половини довжини, «міни» різко розширюються. Пошкоджені листки засихають і опадають в середині літа. Спостерігається таке співвідношення чисельності: перше покоління на 100 листків — 98 «мін», друге — 1800, третє — від 3000 до 6000 «мін». Уже при 18-30 «мінах» на одному листку урожай яблук знижується на 59-63 %. Вміст сахарози в яблуках зменшується в 1,5-6,2 рази, аскорбінової кислоти — у 3,6-6,3 рази. Зимостійкість дерев послаблюється, однорічні і навіть дворічні пагони пошкоджуються морозами
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: З, у Криму — 4
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: лялечки в коконах у поверхневому шарі ґрунту та під рослинними рештками

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Лісостепу і Степу України. Чисельніша в південних областях і в Криму.

Імаго. Розмах крил метелика 4-5 мм; передні крила темно-бурі, майже чорні, з поперечною сріблясто-білою смугою посередині, з темно-сірою бахромою; задні крила вузькі, темно-сірі, з довгою бахромою; груди, черевце, голова і вусики темно-сірі.

Яйце напівсферичне, напівпрозоре. Довжина — 0,22-0,24 мм, ширина — 0,17-0,20 мм.

Личинка. Щойно відроджена гусениця прозора, з блідо-зеленим відтінком, завдовжки 0,5-0,6 мм; доросла завдовжки 4-5 мм, жовта, блискуча, з коричневою головою.

Лялечка розміром 2-2,5 мм, спочатку зеленувато-кремова, згодом темно-бура. Кокон завдовжки 2,2-3 мм, спочатку лимонно-жовтий, пізніше коричневий.

Літ метеликів починається через 5-7 діб після встановлення стійкої середньодобової температури повітря +10 °С і збігається з фенофазою «оголення суцвіть» у зимових сортів яблуні. Виліт розтягнутий і триває 40-50 діб. Метелики не
живляться. З появою перших листків, при температурі +16...17 °С самки починають відкладати яйця. Яйця приклеюють зі спіднього боку листків, передусім нижнього ярусу крони. Плодючість — 50-60 яєць. Тривалість життя метеликів-самців становить 4-7 діб, метеликів-самок — 8-12 діб.

Для розвитку яйця навесні потрібно 10-14, улітку — 5-8 діб. Відроджені гусениці прогризають хоріон у місці його прикріплення і проникають усередину листка, де живляться палісадною тканиною, не порушуючи епідерміс, та утворюють «міни». Гусениці розвиваються навесні 16-20 діб, улітку — 13-16 діб. Двічі линяють. Завершивши живлення, виходять із «мін», падають на землю і заглиблюються в ґрунт або під рослинні рештки. Виготовивши кокон, гусениці протягом чотирьох діб перебувають у стані пронімфи, після чого заляльковуються. Через 12-23 доби, перед виходом метелика, лялечки висуваються з кокона більш ніж наполовину.

Розвиток першого покоління завершується за 40-50 дію, наступних — за 36-39 діб. Гусениці останньої генерації, які не встигли завершити розвиток до настання холодів, гинуть.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

ХІМІЧНІ

Обробка інсектицидами в період відродження гусениць. Слід обробити препаратом ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га

Read 15 times Last modified on Субота, 29 серпня 2020 01:38
Login to post comments