Міль-малятко тернова

Rate this item
(1 Vote)

МІЛЬ-МАЛЯТКО ТЕРНОВА

Моль-малютка терновая (рос.) Nepticula plagicolella Stainton (Stigmella plagicolella Stainton) (lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина молі-малятка
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує терен, аличу, сливу, черешню і вишню
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: гусениці пошкоджують листки, утворюючи «міни» зміє-плямовидної форми. Унаслідок життєдіяльності шкідника знижується урожай плодів і послаблюється зимостійкість кормових рослин
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 2-3
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: німфи в коконі в ґрунті на невеликій глибині

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширена в Україні повсюдно.

Імаго. Маленький метелик з розмахом крил 4-5 мм. Як і у всіх представників родини молей-маляток, є опущення на лобі і тім’яній частині, яке складається з волосоподібних лусочок, що стирчать. Хоботок розвинений, але короткий, щелепні щупики складаються з чотирьох члеників, губи короткі, ниткоподібні, спрямовані донизу. Вусики з розширеним і увігнутим знизу основним члеником, що створює своєрідний козирок над оком. Очка відсутні. Гомілки задніх ніг укрито тонкими короткими волосоподібними щетинками. Передні крила ланцетоподібні, задні — лінійні з широкою бахромою, забарвлення блискуче. Передні крила чорні, посередині поперечна сріблясто-біла смуга. Волоски на голові яскраво-помаранчеві.

Яйце овальне, приклеєне до субстрату.

Личинка. Гусениця дуже дрібна, сплющена в дорсовентральному напрямку. Грудні і черевні ноги у вигляді нечленистих горбків. Грудні ноги лише на II і III сегментах, черевні — на II—VII, без гачків. Голова прогнатична, тім’я витягнуте. Покрови гусениці блискучі, янтарно-жовті. Спинна судина зелена. Лоб прямокутний, тіло вкрито щитками; грудний щит блідо-зелений, кінці червонуваті, голова червонувато-коричнева.

Лялечка. Покриви чорні. Кокон жовтувато-коричневий. Ширина кокона — 1,3-1,9 мм, довжина — 2,2-2,9 мм.

Метелики вилітають навесні, через 5-7 днів після встановлення стійкої середньодобової температури повітря +10 °С. Виліт збігається з фенофазою «білого бутона» у сливи. Самки відкладають яйця на спідній бік листя. Тривалість розвитку ембріона залежить від температури повітря.

Масове відродження гусениць збігається із закінченням цвітіння сливи. Відроджені личинки живуть у «мінах» зміє-плямовидної форми. Починається «міна» тонким слабкозвивистим ходом з тонкою мерною лінією екскрементів, потім спостерігається різке розширення у велику пляму діаметром 5-8 мм. Екскременти в плямо-подібній частині зібрано в центрі. По закінченні живлення гусениця залишає «міну» і падає на ґрунт, де заляльковується.

Тривалість розвитку лялечки літнього покоління — 7-8 днів при температурі +22 °С. Останнє покоління зимує в коконі в поверхневому шарі ґрунту на стадії німфи.

Метелики літають у двох поколіннях на рік — у травні і червні, а потім у липні й серпні. У Криму спостерігається розвиток трьох поколінь за рік.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

ХІМІЧНІ

Обробка інсектицидами в період відродження гусениць. Слід обробити препаратом ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га

Read 50 times Last modified on Субота, 29 серпня 2020 01:43
Login to post comments