Міль-малятко сливова

Rate this item
(1 Vote)

Міль-малятко сливова (укр.)

Моль-малютка сливовая (рос.) Nepticula prunetorum Stainton (Stigmella prunetorum Stainton) (lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина молі-мапятка
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує сливу, аличу, терен, вишню, черешню, абрикос, персик, глід, мигдаль
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: гусениці пошкоджують листки, утворюючи «міни» спіралеподібної форми. Унаслідок життєдіяльності шкідника знижується урожай плодів і послаблюється зимостійкість кормових рослин
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 2
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: німфи в коконі в ґрунті на невеликій глибині

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширена в Україні повсюдно.

Імаго. Дуже дрібний метелик. Розмах крил 3,8-4,2 мм. Як і у всіх представників родини молей-маляток, є опушення на лобі і тім’яній частині, яке складається з волосоподібних лусочок, що стирчать. Хоботок розвинений, але короткий, щелепні щупики з чотирьох члеників, губи короткі, ниткоподібні, спрямовані донизу. Вусики з розширеним і увігнутим знизу основним члеником, що створює своєрідний козирок над оком. Прості очка відсутні. Гомілки задніх ніг укрито тонкими, короткими волосоподібними щетинками. Передні крила ланцетоподібні, задні — лінійні, з широкою бахромою. Забарвлення блискуче. Передні крила чорні, з поперечною сріблясто-білою смугою на всю ширину крила, яка розташована на межі середньої й дистальної третини крилової пластинки. Задні крила темно-сірі. Волоски на голові чорні.

Яйце овальне, приклеєне до субстрату.

Личинка. Гусениця дуже дрібна, сплющена в дорсовентральному напрямку. Грудні і черевні ноги у вигляді нечленистих горбків. Грудні ноги розташовано тільки на II і III сегментах, черевні — на II—VII, всі кінцівки розвинено добре. Крючків немає. Голова прогнатична, тім’я витягнуте. Покриви зелені, як і голова; довжина тіла — 4-5 мм.

Лялечка в темно-охряно-жовтому коконі.

Сприятливою для розвитку гусениці вважається температура не менше як +10 °С.

Літ метеликів першого покоління спостерігається в кінці квітня — на початку травня, другого — в середині червня. Самки відкладають яйця на спідній бік листка.

Тривалість розвитку ембріона залежить від температури повітря. Личинка (гусениця) відроджується з яйця і проникає в листок до верхньої кутикули. Мінування листя відбувається з середини травня, а масова поява «мін» спостерігається на початку червня. «Міна» має спіральну форму, нагадує дуже закручений хід. Проміжків між окремими завитками немає, крім самого початку «міни». Кінцева частина ходу пряма. Екскременти спочатку світло-зелені, пізніше темно-сірі, заповнюють майже весь простір «міни».

Приблизно через три тижні гусениця вибирається з листка і падає на землю. У поверхневому шарі ґрунту вона заляльковується, обплутуючи себе темно-охряно-жовтим коконом, і тут-таки залишається на стадії німфи.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

ХІМІЧНІ

Обробка інсектицидами в період відродження гусениць. Слід обробити препаратом ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га

Read 51 times Last modified on П'ятниця, 04 вересня 2020 14:18
Login to post comments