Міль мінуюча яблунева нижньобічна

Rate this item
(1 Vote)

Міль мінуюча яблунева нижньобічна (укр.)

Моль яблонная нижнесторонняя минирующая (рос.)  Phyllonorycter pyrifoliella Gram. (Lithocolletis pyrifoliella Gram.) (lat.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина молі-строкатки
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: монофаг, пошкоджує яблуню
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: до третього віку гусениці живляться соком, висмоктуючи його з клітин мінованого листка. Гусениця першого віку робить у листку зі спіднього боку тонку «міну» завдовжки до 1-1,2 см, у другому віці розширює і подовжує її до 2 см, у третьому — до 2,5-3 см. Гусениці старших віків вигризають тканини, залишаючи епідерміс. Зсередини гусениця вистилає «міну» павутиною, яка, підсихаючи, стягує її впоперек, утворюючи поздовжні складки. З верхнього боку листка така «міна» має форму крівлеподібної опуклої плями, всередині якої у вигляді грудочки, обплетеної павутиною, містяться екскременти, які добре видно на світлі. При масовому розмноженні може пошкодити листки на 100 %, утворюючи до 15-20 «мін» на листку. Пошкоджені листки в середині літа обпадають, оголюючи крону дерев
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: у Лісостепу розвивається два покоління, у Степу — три
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: лялечки в «мінах» опалого листя

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Велику кількість зафіксовано в Степових і Лісостепових районах України.

Імаго. Розмах крил метелика 7-9 мм; передні крила золотисто-жовті з характерним білим малюнком у вигляді трикутних білих плям; по верхівковому краю крила чорна облямівка; задні крила вузькі, з довгою світло-сірою бахромою.

Яйце розміром 0,3 х 0,25 мм, напівпрозоре з зеленуватим відтінком, округле.

Личинка. Гусениця має дві форми — сокоїдну і тканиноїдну. Тіло сокоїдної гусениці дорсовентрально сплющено, голова клиноподібна, прогнатична, ніг немає. Гусениці четвертого і п’ятого віків циліндричні, мають 8 пар ніг і розвинений прядильний апарат. Довжина гусениці першого віку — 0,4-0,6 мм, п’ятого віку — 5,5-6 мм.

Лялечка завдовжки 4-4,5 мм, темно-коричнева, з гострим дзьобоподібним виростом, яким пробуравлює плівку «міни» перед виходом метелика.

Виліт метеликів починається при середньодобовій температурі +11 °С, що збігається з фенофазою «висування суцвіть» у зимових сортів яблуні, і триває 40-45 днів. Масовий літ припадає на фенофазу «рожевого бутона» і триває під час цвітіння яблуні. Виліт метеликів і спаровування спостерігаються зазвичай рано-вранці на сході сонця. Відкладати яйця самка починає через 2-3 години після спарювання. Самка живе близько 15 днів і відкладає до 90 яєць, розміщуючи їх по одному на спідній бік листя поблизу бічних жилок. Найбільша яйцепродуктивність у метеликів у перші 2-4 дні життя. Плодючість — 90 яєць. Ембріональний розвиток триває 6-10 діб.

Сформована гусениця через оболонку яйця й епідерміс проникає в паренхіму листка, де й живиться 21-28 діб, із яких у формі сокоїдної гусениці — 11-13 діб. Заляльковується в «міні». У стадії лялечки перебуває 8-13 діб. На зимівлю залишаються лялечки останнього покоління.

Кожне покоління шкідника розвивається від 40 до 50 днів.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Збирання й утилізація опалого листя восени. Перекопка ґрунту восени або рано навесні з ретельним загортанням опалого листя. Обидва прийоми спрямовано на знищення зимуючих у листі лялечок

ХІМІЧНІ

Обприскування дерев перед цвітінням і після цвітіння при наростанні чисельності пошкоджень. Слід обробити препаратом ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га

Read 9 times Last modified on П'ятниця, 04 вересня 2020 14:30
Login to post comments