Листовійка-товстунка строкато-золотиста

Rate this item
(1 Vote)

Листовійка-товстунка строкато-золотиста (укр.)

Листовертка-толстушка пестро-золотистая (рос.) Аrchips xylosteana L. (лат.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина листовійки
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: поліфаг, пошкоджує яблуню, грушу, абрикос, айву, вишню, сливу, черешню, малину. Крім того, кормові рослини шкідника — це низка листяних порід, серед яких дуб, липа, ясен, тополя, горобина, жимолость, ліщина, ялиця
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: навесні гусениці виїдають усередині листкові бруньки, скелетують молоде листя, пошкоджують квітки і бутони. Пізніше переходять на листкові пластинки, згортаючи їх по одній або по кілька поперек головної жилки в сигароподібну трубку, починаючи з вершини
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: на стадії яйця на шорсткій поверхні багаторічних гілок

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Шкодить переважно в Степу України і в Криму, часто трапляється в Лісостепу і на Поліссі.

Імаго. Метелик з розмахом крил 10-24 мм. Передні крила можуть бути різного кольору — від жовто-золотистого до коричнево-сірого. Малюнок на крилах особин обох статей постійний, чіткий.

Складається із смуг і плям золотисто-оранжевого, червоного або темно-бурого кольору з оливково-зеленим відтінком. Малюнок крил складається з вузької косо розташованої прикореневої плями; широкої серединної перев’язі, сильно звужується в передній третині довжини; крупної напівкруглої вершинної плями; передвершинної плями, майже завжди з’єднаної вузькою перемичкою з зовнішньо-крайньою. Усі елементи малюнка облямовано сріблястими лініями світлого відтінку. Задні крила буро-сірі, зі слабким вохристо-помаранчевим запиленням у вершинній частині.

Відзначається яскраво вираженим статевим диморфізмом у розмірах, формі і забарвленні крил, будові геніталій різностатевих особин. Розмах крил у метеликів самців — 19-22 мм, у самок — 22-24 мм.

Яйце спочатку зелене, згодом стає темно-бурим і набирає сіруватого відтінку. Яйцекладка в формі овального або округлого щитка від 3 до 7 мм у діаметрі, містить від 20 до 60 яєць. Яйця скріплено виділеннями придаткових залоз самки і посилано лусочками.

Личинка. Гусениця останнього віку завдовжки від 17 до 20 мм. Колір покривів світло-сірий з блакитним відтінком. Щитки хет світліші за основний тон, блискучі, центр темний. Голова і грудні ноги блискучі, чорні. Анальний і передньогрудний щити чорні або темно-бурі. Черевні ноги склероти-зовані зовні і мають триярусний вінець із 68-70 кігтиків, анальні ноги з 47-55 кігтиками, поміщеними в медіальну підкову. Анальний гребінь складається з 4-7 шилоподібних щетинок.

Лялечка темно-коричнева, майже чорна. Черевце трохи світліше. Кремастер представлено відтягнутою, поперечно-боро-зенчатою, трохи загнутою на черевний бік лопаттю із закругленою вершиною. Довжина лялечки — 11-12 мм. На верхівці черевця розташовано чотири гачкопо-дібне щетинки, з боків — по дві.

Навесні гусениці відроджуються і на початку травня починають живитися. Період живлення триває 35-45 днів.

Заляльковування проходить у місцях живлення або у новоствореній згорнутій трубці з кінця травня до кінця червня. Лялечка розвивається протягом 13-18 днів.

Метелики вилітають через два тижні після закінчення цвітіння кормової рослини. Літ метеликів розтягнуто, в Україні триває з початку другої декади червня до перших чисел серпня. На другий-третій день після спарювання самки відкладають по 150 яєць в кілька (3-4) кладок. Яйце залишається зимувати.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

МЕХАНІЧНІ

Застосування світлопасток для приваблення метеликів

БІОЛОГІЧНІ

Обприскування дерев біологічними пестицидами

ХІМІЧНІ

Вчасне обприскування дерев інсектицидами (ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ 0,3 л/га, АМПЛІГО 0,3 л/га, ЛЮФОКС 1,0 л/га). Економічний поріг шкідливості для яблуні визначається у двох фенофазах. До розпускання бруньок цей показник встановлюється за наявності 3-5 кладок яєць на дереві, до початку цвітіння — при пошкодженні 10-15 % листя або за наявності 0,5-3 гусениць на 1 метр погонний довжини гілки.
По льоту метеликів слід застосувати ЛЮФОКС 1,0 л/га, а по відродженню гусені — ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га

Read 53 times Last modified on Середа, 09 вересня 2020 15:36
Login to post comments