Листовійка плоска сітчаста

Rate this item
(1 Vote)

Листовійка плоска сітчаста (укр.)

Листовертка плоская сетчатая (рос.) Acleris rhombaria Den. et Shiff. (лат)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина листовійки
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: поліфаг, пошкоджує яблуню, грушу, аличу, айву, сливу, терен, персик, абрикос, персик, черешню, вишню, горобину, шипшину, глід, дуб, ліщину та інші рослини з родини розоцвітих
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: Навесні гусениці спочатку пошкоджують всередині бруньки, які розпускаються, і суцвіття, а надалі листя. Пошкоджені листки скріплено павутинкою по кілька штук у щільні грудочки
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: яйця біля основи плодових бруньок

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно.

Імаго. Метелик з розмахом крил 15-20 мм. Забарвлення передніх крил мінливе і варіює від охряно-жовтого до коричневого з червонувато-коричневим або темно-бурим малюнком. Останній складається з сітчастої смугастості, нерівної тонкої лінії, яка є кордоном прикореневого поля, що відходить від середини крила і плавно звужується; ламаної серединної перев’язі, яка не досягає заднього краю крила. При чіткому темно-бурому малюнку перев’язь зливається із широкою смугою, розташованою паралельно зовнішньому краю. Задні крила однотонні, жовтувато-сірі.

Яйце розміром 0,7 х 0,5 мм. По мірі розвитку змінює забарвлення зі світло-жовтого на червонувато-буре. За формою овальне, злегка сплющене.

Личинка. Гусениця завдовжки 16-18 мм. Забарвлення яскраво-зелене або брудно-зелене. Голова блискуча, світло-коричнева. Передньогрудний щит бурий. Грудні ноги і щитки хет тіла чорні.

Колір анального щитка збігається з кольором тіла гусениці. Черевні ноги мають двоярусний вінець із 39-53 кігтиків, анальні — з 35-43 кігтиками в медіальній підкові.

Лялечка завдовжки 8-9 мм. Покриви світло-коричневі. Кремастер короткий, загнутий на черевний бік. Куги виступають у вигляді двох загострених шипів кігтеподібної форми.

Гусениці відроджуються з яєць рано навесні, одночасно із закінченням цвітіння персика й абрикоса та відокремлення бутонів у черешні й сливи, і починають живитися. Живлення гусениць триває близько двох місяців. У кінці травня — на початку червня розвиток закінчується, і личинка покидає місце живлення. У верхніх шарах ґрунту гусениця утворює м’який шовковий кокон і заляльковується.

Лялечка проводить літній сезон у стані діапаузи, яка може тривати від двох до п’яти місяців.
Вихід метеликів з лялечок і літ спостерігаються з середини серпня. Літ метеликів і відкладання яєць тривають до перших чисел листопада. Самки живуть місяць, відкладаючи за цей час біля основи плодових бруньок поодинокі яйця. Плодючість — від ЗО до 142 штук. Яйце зимує.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

МЕХАНІЧНІ

Використання світлопасток

БІОЛОГІЧНІ

Обробка біопрепаратами в період масового переходу гусениць до активного живлення

ХІМІЧНІ

Обробки інсектицидами (ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ 0,3 л/га, АМПЛІГО 0,3 л/га, ЛЮФОКС 1,0 л/га) в осередках, заселених шкідником, навесні одночасно із закінченням цвітіння персика й абрикоса та відокремленням бутонів у черешні й сливи

Read 45 times Last modified on Середа, 09 вересня 2020 22:22
Login to post comments