Листовійка підкорова (вишнева)

Rate this item
(1 Vote)

Листовійка підкорова (вишнева) (укр.) 

Листовертка подкоровая (заболонная) (рус.) Enarmonia formosana Scop. (лат.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина листовійки
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує абрикос, персик, вишню, черешню, аличу, сливу, мигдаль, горобину, набагато рідше яблуню і грушу
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: гусениці живляться лубом і заболонню. Особливо сильно пошкоджується нижня частина штамба і коренева шийка нижче від рівня поверхні ґрунту. Заселені шкідником дерева хворіють, відстають у рості і погано плодоносять. При великій чисельності шкідника усихають скелетні гілки. Іноді внаслідок кільцевого пошкодження підкорових тканин стовбура гине все дерево. У місцях пошкоджень з кори стирчать іржаво-червоні пробки з екскрементів, склеєних павутиною. Із ранок витікає камедь. В окремих сортів вишень і черешень у місцях пошкоджень утворюються напливи й нарости
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: гусениці різного віку під корою плодових дерев

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно.

Імаго. Метелик з розмахом крил 15-18 мм; передні крила з яскравим малюнком зі смуг і плям, які чергуються. Вони складаються з темно-бурих, оранжево-жовтих і металево-блискучих лусочок; на передньому краї 7 добре помітних жовтувато-білих костальних штрихів; ближче до середини крила — оранжева пляма з металево-блискучими лусочками; задні крила бурувато-коричневі, із золотисто-жовтою блискучою бахромою.

Яйце розміром 0,9-1 мм, округле, плоске, червоно-рожеве.

Личинка. Гусениця завдовжки 11-14 мм, напівпрозора, брудно-біла, голова жовта; передньогрудний і анальний щитки бурувато-сірі.

Лялечка завдовжки 7-8 мм, темно-жовта, з чорними очима; кремастер у вигляді невеликої загостреної пірамідки з чотирма гачкуватими щетинками.

Навесні після зимівлі гусениці відновлюють живлення лубом і заболонню, прокладаючи в них звивисті ходи й вистилаючи їх павутиною. У квітні-травні гусениці заляльковуються під корою в колисочках, обклеєних екскрементами і буровим борошном. Літ метеликів спостерігається з кінця квітня до кінця серпня. Перед вильотом метелика лялечка наполовину висувається з кори.

Стадія лялечки навесні триває 2-3 тижні, влітку — 10-12 днів.

Самка відкладає яйця на рівні не вище за 50-70 см від поверхні ґрунту в щілини кори, у місця поранень і попередніх пошкоджень гусеницями цього самого виду на товстих гілках, штамбах і на головному корінні, розташованому над поверхнею ґрунту. Плодючість — до 100 яєць. Відроджені через 7-9 діб гусениці проникають під кору і там прокладають ходи. Восени з настанням похолодання впадають у діапаузу.

Періоди заляльковування, вильоту метеликів, відкладання яєць і відродження гусениць досить розтягнуті, і хоча за рік у листовійки підкорової розвивається тільки одне покоління, протягом вегетаційного періоду можна спостерігати всі стадії розвитку комахи майже одночасно.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Недопущення розміщення коренів над поверхнею ґрунту

МЕХАНІЧНІ

Практикується очищення стовбурів від верхнього відмерлого шару кори і спалювання лушпиння, відновлювання метеликів за допомогою феромонних пасток і світлопасток

ХІМІЧНІ

Обприскування інсектицидами скелетних гілок, стовбурів і кореневої шийки під час масового льоту метеликів, що часто збігається з першою обробкою проти першого покоління плодожерки яблуневої. Слід застосувати препарат АКТЕЛЛІК 1,0 л/га

Read 55 times Last modified on Середа, 09 вересня 2020 23:10
Login to post comments