Листовійка кривовуса вербова

Rate this item
(1 Vote)

Листовійка кривовуса вербова (укр.)

Листовертка кривоусая ивовая (рос.) Pandemis heparana Schiff. (лат.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина листовійки
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: поліфаг, пошкоджує яблуню, сливу, грушу, вишню, ягідні кущі (смородину). До кормових рослин цього шкідника належить багато лісових деревних і чагарникових порід: дуб, бук, в’яз, липа, верба, береза, вільха, тополя, ясен, шипшина, горобина, крушина, терен та інші, а також різноманітні трав’янисті рослини
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: гусениці, які перезимували, ушкоджують бруньки, бутони, обплітаючи суцвіття шовковинкою. У старшому віці гусениці поїдають листя, попередньо згорнувши з нього трубку або грудку. Живиться і плодами, і листям, вигризаючи шкірку в перших і скелетуючи другі
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 2
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: гусениці в шовковистих коконах недалеко від бруньок, у розвилках гілочок, у тріщинах і під відсталою корою

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно.

Імаго. Метелик з розмахом крил 19-26 мм. Передні крила жовто-бурі, коричневі або червонувато-коричневі. Прикореневе поле, передвершинна пляма і коса серединна перев’язь трохи темніші за основне забарвлення. У проміжках проступає сітчастий малюнок, утворений поперечними і поздовжніми рисками. Задні крила темно-сірі. Розмір виступаючих пальп перевищує довжину голови. Відзначається яскраво вираженим статевим диморфізмом у розмірах, формі і забарвленні крил, а також будові геніталій різностатевих особин. Розмах крил самок — 19— 26 мм, самців — 15-20 мм.

Яйце овальне, розміром 1,2 х 0,8 мм, сплющене, злегка опукле зверху, смарагдово-зелене. Яйцекладка у вигляді світло-зелених бляшок із 10-140 яєць, покладених черепицеподібно на верхньому боці листкової пластинки.

Личинка. Гусениця завдовжки 20-22 мм. Тіло яскраво-зелене, спина з блакитним відтінком. Голова, передньогрудний щит блискучі, коричнево-зелені. Передньогрудний щит пігментовано двома чорними куточками. Черевні ноги обладнано триярусним вінцем із 40-48 кігтиків. Дихальця передньогрудей, а також восьмого черевного сегмента круглі, набагато більші за інші.

Лялечка завдовжки від 9 до 12 мм. Тіло світло-коричневе, спина і крилові покришки темніші. Кремастер приплюснутий і трохи зігнутий на черевний бік, на вершині 8 гачкоподібних щетинок.

Навесні, при встановленні температури повітря +15...17°С, у фазі «розпускання бруньок» на деревах і чагарниках гусениці виходять з укриттів. Заляльковується гусениця в місцях живлення, починаючи з кінця травня. Стадія лялечки весняної генерації триває 12-16 діб, літньої — 7-9 діб.

Літ метеликів різних поколінь триває без помітної перерви від середини червня до останніх чисел вересня. Метелики першого покоління літають з кінця травня до кінця липня. Самки відкладають яйця на верхній бік листкової пластинки. Плодючість однієї самки досягає 350 яєць. Ембріон розвивається протягом 9-12 днів.

Гусениця відроджується з яйця і склеює павутинкою по два листки або приклеює листок до плоду; повиснувши на шовковинках, здатні пасивно мігрувати за допомогою вітру. Гусениці старших вікових груп розвиваються в трубках, згорнутих з 1-5 листків, особливо на верхівках пагонів, поверхнево обгризають квітки, зав’язі і плоди. Гусениці другого покоління якийсь час живляться і йдуть на зимівлю в першому-третьому віці.

Оптимальні умови для розвитку гусениць: температура +18...22 °С, відносна вологість повітря 80-90 %. Нижній поріг розвитку гусениць і лялечок — +10 °С. Розвиток яєць при середній температурі +24,5 °С і відносній вологості повітря 66 % триває 7 днів, при +19 °С і вологості 50 % — 13 днів. Розвиток гусениць при температурі +22 °С і вологості повітря 68 % триває 27 днів, лялечок при +21 °С і вологості 67 % — 10 днів.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

БІОЛОГІЧНІ

Обробка біопрепаратами в період масового переходу гусениць до активного живлення

МЕХАНІЧНІ

Використання світлопасток

ХІМІЧНІ

Обробки інсектицидами (ПРОКПЕЙМ 0,4 кг/га, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ 0,3 л/га, АМПЛІГО 0,3 л/га, ЛЮФОКС 1,0 л/га) проти гусениць, які перезимували, — навесні, орієнтовно у фенофазі «відокремлення бутонів» яблуні; проти гусениць другого покоління — влітку, в осередках, заселених шкідником. Прогноз і сигналізація появи імаго шкідника проводиться за допомогою феромонних пасток

Read 50 times Last modified on Середа, 09 вересня 2020 23:45
Login to post comments