Листовійка всеїдна

Rate this item
(1 Vote)

Листовійка всеїдна (укр.)

Листовертка-толстушка всеядная (рос.) Archips podana Scop. (лат.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина листовійки
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: поліфаг, пошкоджує всі плодово-ягідні і лісові культури, особливо розоцвіті (зокрема яблуню), сапіндові, вербові, ільмові, дуб, липу, а також волоський горіх і гранат, зафіксована на хвойних
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: Навесні гусениці проникають у бруньки, які розпускаються, потім живляться в сплетених шовковинкою трубчастих або грудкоподібних згортках на верхівках пагонів. Живлячись листками, згортають їх уздовж, скріплюють павутинкою і виїдають великі отвори. Пошкоджують також бутони, квітки і зав’язі, приплітаючи їх до листків і обгризаючи ззовні
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: в північних районах України розвивається одне покоління, в Степовій зоні — два, в Криму — три
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: гусениці третього віку в шовковистих коконах на корі і в розвилках гілок

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно.

Імаго. Метелик з розмахом 20-25 мм. Передні крила цегляно-жовті або коричневі з темним малюнком. Самки більші за самців. Серединна перев’язь у самців лілово-бура, у самок бурувата.

Задні крила одноманітні, попелясто-сірі з оранжевою вершиною.

Яйце овальне, світло-зелене.

Личинка. Гусениця зелена, з темно-зеленою спинкою, голова жовто-коричнева, грудні ноги чорні. Доросла гусениця завдовжки 20 мм.

Лялечка завдовжки 13-15 мм, червоно-коричнева, з темними криловими чохликами. Кінець черевця закруглений, з виїмкою і чотирма гачкоподібними виступами на кінці; по два такі самі виступи є по боках.

Після зимівлі гусениці починають свою шкідливу діяльність з початку травня. Заляльковування першого покоління починається в червні в місцях живлення гусениць.

У зоні з однією генерацією метелики літають з початку червня до кінця липня з піком у кінці червня і в серпні-вересні (друге покоління). У зоні двох генерацій метелики першого покоління літають з початку травня до III декади червня (пік у І декаді червня), а другого — з початку липня до початку вересня (пік у І декаді серпня). Метелики активні в присмеркові нічні години, на

Україні інтенсивна активність відзначалася через 2 год. після заходу сонця, літ з 21:30 до 1:00 год. Живлення гусениць триває до жовтня.

Самка відкладає яйця групами (щитками) по 50-100 штук у кладці на верхній бік листя. Кладки яєць на листках розташовуються у вигляді овальних світло-зелених бляшок, крівлеподібно.

Ембріональний розвиток триває близько двох тижнів. До середини червня відроджуються гусениці нового покоління.

Відроджені гусениці кілька днів скелетують лист, частіше знизу (до першої линьки), потім розходяться. З другого віку вони можуть пошкоджувати яблука, приплітаючи їх до листків.

Лялечка міститься у згорнутих сигарою вздовж головної жилки листках.

Чисельність листовійки всеїдної може сягати 17 % від сумарної чисельності листовійок.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Обрізка старих і хворих гілок

БІОЛОГІЧНІ

Обробка біопрепаратами в період масового переходу гусениць до активного живлення

ХІМІЧНІ

Обробки інсектицидами (ПРОКПЕЙМ 0,4 кг/га, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ 0,3 л/га, АМПЛІГО 0,3 л/га, ЛЮФОКС 1,0 л/га) в осередках, заселених шкідником, навесні до цвітіння проти гусениць, які перезимували, у фенофазі «висування суцвіть» у плодових дерев, коли середня температура повітря досягає +10 °С. Прогноз і сигналізація появи імаго шкідника проводиться за допомогою феромонних пасток.

Read 28 times Last modified on Середа, 09 вересня 2020 23:48
Login to post comments