Листовійка виноградна

Rate this item
(1 Vote)

Листовійка виноградна (укр.)

Листовёртка виноградная (рос.) Sparganothis pilleriana Den. et Schiff (лат.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина листовійки
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: небезпечний шкідник винограду. У ролі кормових рослин можуть виступати ще 57 видів рослин із 21 родини, серед яких слива, груша, вишня, горобина, ялина, сосна, ялівець, дуб, гриб, береза, верба, крушина, осика, хурма, інжир, ожина, суниці і численні трав’янисті рослини
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: Навесні гусениці проникають у бруньки винограду і живляться ними зсередини. З третього віку переходять на живлення молодим листям, суцвіттями і зав’язями на верхівці пагонів. У листках вони прогризають наскрізні отвори. Іноді гусениці прогризають гребінь біля основи, внаслідок чого все гроно засихає. Обплутані павутиною кілька пошкоджених, листків утворюють пухкий клубок, пошкоджене листя буріє і засихає. Його добре помітно на тлі зеленого листя
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: діапаузуючі, щойно відроджені червоно-бурі гусениці в щільних коконах попелясто-сірого кольору в тріщинах кори та в ґрунті на глибині 4-5 см

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Зона шкодочинності охоплює південні області України.

Імаго. Метелик з розмахом крил 18-22 мм; передні крила вохряно-жовті або золотисто-зеленуваті з сірувато-бурим малюнком, який часто розмитий або відсутній зовсім; задні крила бурувато-сірі.

Яйце розміром 1,0-1,2 мм, приплюснуто, овальне; кладка яєць спочатку жовтувато-зелена, перед відродженням гусениць — помаранчево-жовта.

Личинка. Гусениця завдовжки 18-23 мм, зеленувато-сіра або брудно-зелена, голова і передньогрудний щиток темнувато-коричневі, анальний щиток забарвлено під колір тіла.

Лялечка завдовжки 9-11 мм, спочатку зелена, потім каштаново-коричнева,кремастер з чотирма короткими гачко-подібними щетинками.

Навесні гусениці підіймаються на рослини і починають живитися.

Завершивши розвиток, який триває 30-35 діб, гусениці п’ятого віку заляльковуються в місцях живлення. Через 10-14 діб вилітають метелики, які літають з останньої декади червня до кінця липня, уночі. Додатково не живляться, живуть 5-6 діб.

На другу-третю добу після парування самки черепицеподібно відкладають яйця по 30-70 штук у кожній кладці на верхній бік листка біля головної жилки. Яйцекладка вкривається пінистими виділеннями. Плодючість — 250-300 яєць. Ембріональний розвиток триває 9-12 діб. Гусениці, які відродилися, не живляться, а переходять у місця зимівлі.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Обробіток ґрунту після переходу гусениць на зимівлю, а також восени і рано навесні

ХІМІЧНІ

При чисельності більше як 2-3 гусениці на один кущ — обприскування винограду інсектицидами на початку переміщення гусениць до набубнявілих бруньок, а також біопрепаратами або інсектицидами під час масового переходу гусениць третього віку на верхівки пагонів. По першому поколінню внести ЛЮФОКС або ФОЛІАМ ФЛЕКСІ, а по другому поколінню АМПЛІГО або ПРОКПЕЙМ

Read 52 times Last modified on Середа, 09 вересня 2020 23:51
Login to post comments