Листовійка брунькова

Rate this item
(1 Vote)

Листовійка брунькова (укр.) 

Листовертка (вертунья) почковая (рос.) Spilonota ocellana Den. et Schiff. (лат.)

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина листовійки
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує яблуню, грушу, айву, вишню, черешню, абрикос, обліпиху. З лісових порід кормовими рослинами для шкідника можуть служити дуб, граб, горобина, береза й інші
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: гусениці пошкоджують бруньки, які розпускаються, бутони, квітки, листки і плоди кормових рослин. Живляться тичинками, маточки, підгризають квітконіжки, знищуючи суцвіття. Гусениці вигризають м’якуш листка, залишають лише жилки, а також шкірку плода в тому місці, де прикріплено листок. Пошкоджені листкові пластинки всихають, а плоди деформуються і загнивають
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1-2
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: гусениці в білих щільних павутинних коконах поблизу бруньок, у розвилках молодих гілок і на плодушках

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Трапляється в Україні повсюдно.

Імаго. Метелик з розмахом крил 14-18 мм. Передні крила жовтувато-білі. Прикореневе поле займає третю частину крила, сірувато-буре з блакитним відтінком. Ближче до зовнішнього краю розташовується велике дзеркальце в окантовці з двох блискучих свинцево-сірих смужок.

Яйце овальне, трохи сплющене, розміром 0,9 х 0,7 мм. Схоже на блискучу прозору крапельку.

Личинка. Гусениця завдовжки 9-12 мм, сірувато-коричнева. Голова і грудний щиток чорні.

Лялечка світло-коричнева, розміром 7-10 мм. Кінець черевця тупо закруглений, з вісьмома тонкими щетинками гачкоподібної форми на вершині.

Навесні при досягненні температури повітря +8...10°С, одночасно з фазою «зеленого конуса» у яблуні, гусениці, які перезимували, залишають місця зимівлі і проникають в бруньки. Пізніше вони обплітають павутиною і пов’язують між собою листочки, бутони і квітки, де живуть у трубчастих чохликах із частинок листя, вистилаючи їх зсередини частинками павутини. Такий спосіб життя гусениці ведуть до кінця червня. Перетворення на лялечку починається наприкінці травня або в місцях живлення, або під відсталими лусочками кори, або в розвилках гілочок.

Стадія лялечки триває 9-15 днів.

Літ метеликів, які утворюються з гусениць, які перезимували, починається в кінці травня і триває близько двох місяців, закінчуючись в останніх числах липня або на початку серпня.

Тривалість життя дорослої комахи становить близько місяця.

Літ метеликів і відкладання яєць, що дає гусениць зимуючого покоління, проходить від середини липня до середини вересня.

Період парування розтягнуто на два місяці. За весь час існування самка відкладає до 400 яєць, розміщуючи їх по одному або групами по три-п’ять штук на верхній, іноді спідній бік листка.

Розвиток ембріона триває 6-13 днів залежно від погодних умов.

У кінці першої декади червня спостерігається відродження гусениць річного (першого) покоління. Живуть вони в центрі двох листочків, скріплених павутинкою, скелетуючи їх у процесі живлення. Часто гусениці виявляються на поверхні плодів, прикриті листочком. У цьому випадку вони живляться плодами, вигризаючи на їх поверхні невеликі поглиблення.

У південних районах ареалу частина гусениць літнього покоління заляльковується з початку липня до початку серпня. Одні впадають в літню діапаузу, яка триває 15-20 днів.

Друге (зимуюче) покоління гусениць з’являється в другій половині липня. У вересні-жовтні гусениці цього покоління досягають третього віку і йдуть на зимівлю.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

БІОЛОГІЧНІ

Обробка біопрепаратами в період масового переходу гусениць до активного живлення

МЕХАНІЧНІ

Використання світлопасток

ХІМІЧНІ

Обробки інсектицидами під час набрякання бруньок кормових рослин; наприкінці першої декади червня під час відродження гусениць річного (першого) покоління та наприкінці липня — проти гусениць другого (зимуючого) покоління (ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ 0,3 л/га, АМПЛІГО 0,3 л/га, ЛЮФОКС 1,0 л/га)

Read 44 times Last modified on Четвер, 10 вересня 2020 03:34
Login to post comments