Галиця вічкова

Rate this item
(2 votes)

Галиця вічкова (укр.).

Галлица глазковая (окулировочная) (рос.). Thomasiniana oculiperda Rubs. (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд двокрилі, родина галиці
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: плодові культури: абрикос, айву, аличу, вишню, глід, грушу, інжир, кизил, персик, сливу, терен, черемху, черешню, яблуню і троянди
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: личинки проточують поздовжні ходи в деревині прищепленої бруньки і викликають її засихання
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: З
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: личинки в несправжніх коконах у ґрунті на глибині 2-5 см

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

В Україні поширена в зоні Лісостепу і в Криму.

Імаго. Дуже маленька двокрила комаха — комарик з довгими вусиками і ногами. Ротовий апарат редуковано. Доросла комаха завдовжки 1,2 мм. Вусики складаються з 14 члеників, тіло вкрито сірими волосками.

Личинка спочатку біла, потім темно-червона, 2-2,5 мм завдовжки.

Відродження личинок спостерігається в кінці І — на початку II декади квітня, а заляльковування — в кінці II — на початку III декади квітня.

Самців не виявлено, розмноження відбувається без запліднення. Самки відкладають по 2-3 яйця на поверхню кори в місцях щеплення. Через 8-10 днів з’являються личинки. Для розвитку одного покоління шкідника потрібна сума ефективних температур від 274,3, до 290,6 °С (нижній поріг +15,6 °С), що триває 22-57 діб.

Літ дорослих особин першого покоління спостерігається при середньодобовій температурі повітря +15,7...17,3 °С та середній вологості повітря 80,7-83,9 % і триває з другої половини травня до другої половини липня.

Поява імаго другого покоління спостерігається в II декаді липня, його літ триває 3-4 тижні. Літ особин третього покоління триває з початку серпня і до середини жовтня.

Відродження личинок першого покоління спостерігається в І-Ill декаді червня, другого — в III декаді липня — І декаді серпня, третього — в II декаді серпня — І декаді жовтня. Личинки третього покоління по закінченні живлення (з кінця І декади жовтня) і до початку зниження температури повітря (нижче за +10 °С) ховаються в ґрунт на зимівлю.
Тривалість розвитку личинок — 10-48 діб, лялечок — 15-18 діб.

Розтягнутість яйцекладки призводить до того, що покоління нашаровуються одне на одного. Під вічком прищепи спостерігається одночасна наявність яєць і личинок різного віку.
Завдає суттєвих збитків у розсадниках. На саджанцях, завічкованих у квітні способом «у приклад» за рахунок механічного пошкодження кори рослин при проведенні цієї операції в травні-червні спостерігається істотне пошкодження галицею щеплених бруньок (вічок) яблуні й груші — відповідно 22,3-32,8 % і 25,5-61,4 %.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Підгортання окулянтів одразу після щеплення

ХІМІЧНІ

Змочування обв’язувального матеріалу 10-процентним розчином креоліну, який відлякує галиць. Обприскування окулянтів плодових рослин і троянд інсектицидами відразу після окулірування і додатково 4 рази через кожні 8-40 днів. Слід обробити препаратом ЕНЖІО 0,18 л/га

Read 58 times Last modified on П'ятниця, 14 серпня 2020 14:55
Login to post comments