Бараниця грушева (сонцевик рябий)

Rate this item
(5 votes)

Бараниця грушева (сонцевик рябий) (укр.)

Многоцветница грушевая (рос.), Nymphalis polychloros L. (Vanessa polychloros L.) (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина сонцевики (німфаліди)
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує грушу, вишню, черешню, берест та інші культури
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: гусениці молодших віків скелетують листя, дорослі грубо об'їдають їх, залишаючи тільки центральну жилку
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: у стадії метелика

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширена в Україні повсюдно.

Імаго. У метелика на передньому крилі є блідо-жовта пляма між субмаргінальною смугою і першою від вершини чорною прикостальною плямою. На задньому крилі зубець короткий, не довший за ширину, сині плями дрібні і неяскраві. Загальне тіло коричнево-жовтувато-руде. Забарвлення нижньої частини крил сіро-коричневе. Довжина переднього крила 25-30 мм. Розмах крил до 60 мм. Статевого диморфізму немає.

Яйце жовтувато-зелене, ребристе, майже кулясте. У процесі інкубації яйця дедалі темнішають унаслідок ембріонального розвитку майбутніх гусениць.

Личинка. Гусениця синювато-чорна, з іржаво-бурою поздовжньою смужкою на спині і двома такими самими смужками по боках. Усе тіло гусениці вкрито довгими твердими розгалуженими жовтими шипами (колючками). Голова чорна. Довжина дорослої гусениці 45 мм.

Лялечка зазвичай висить на павутині вниз головою, кутаста, з шипиками на голові і перламутровими плямами на спині, жовтувато-сіра, завдовжки 25 мм.
Навесні самки відкладають яйця на гілки, розташовуючи їх суцільним шаром на корі. Яйцекладка має форму рукава завдовжки від 20 до ЗО мм і містить у середньому від 50 до 200 яєць.
Через 15-16 днів із яєць виходять гусениці, які живуть цілими виводками до 100 або 150 особин, іноді повністю об’їдаючи листя та обплітаючи гілки павутиною. Зовні характер пошкоджень нагадує пошкодження гусеницями кільчатого шовкопряда. В Україні гусениці пошкоджують дерева з травня по липень, розвиваються близько 5 тижнів.

Гусениці заляльковуються на різних предметах, залишаючи місця живлення.

Імаго літають у червні-жовтні і після зимівлі у квітні-травні. Тривалість їхнього життя становить від 10 до 11 місяців.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

МЕХАНІЧНІ

У присадибних садах ручне збирання і знищення гусениць

БІОЛОГІЧНІ АБО ХІМІЧНІ

Обробка дерев біопрепаратами або інсектицидами (ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ 0,3 л/га, АМПЛІГО 0,3 л/га, ЛЮФОКС 1,0 л/га)

Read 68 times Last modified on Неділя, 23 серпня 2020 11:52
Login to post comments