Білан жилкуватий

Rate this item
(5 votes)

Білан жилкуватий (укр.).

Боярышница (рос.). Aporia crataegi L. (рос.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина білани
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: пошкоджує яблуню, грушу, сливу, абрикос, глід, терен, горобину, черемху, меншою мірою вишню і черешню. Також помічено на волоському горісі, винограді
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: найбільшої шкоди гусениці завдають навесні, вигризаючи бруньки, які набрякають і розпускаються. Листя гусениці об’їдають цілком, залишаючи тільки грубі жилки
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: гусениці другого-третього віків у зимових гніздах із сухого листя, прикріпленого павутинними нитками до гілок. У гнізді буває 20-70 гусениць, кожна з яких у круглому сіруватому павутинному коконі

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

В Україні найчисленніший на Поліссі, в Лісостепу, Карпатах і Криму.

Імаго. Метелик з розмахом крил 60-65 мм; крила білі, лускатий покрив слабкий, у результаті чого крила самок напівпрозорі, у самців лусочки відсутні тільки по периферії крила; у самок жилки крила коричневі, у самців чорні; вусики булавоподібні; груди й черевце темні, вкриті світлими волосками.
Яйце довгасте, з 12-14 поздовжніми реберцями, стояче, заввишки 1,5-1,7 мм, жовте або оранжеве.
Личинка. Гусениця розміром 45-50 мм, слабко вкрита волосками, боки і низ тіла сірі, голова коричнева, грудний і анальний сегменти чорні; на спинному боці дві оранжево-коричневі й три чорні смуги.

Лялечка розміром до 2 см, жовтувато- або сірувато-біла, вкрита чорними крапками і плямами, кутаста; розміщується на деревах відкрито, головним кінцем догори, прикріплена до субстрату за допомогою павутинного пояска.

Вихід гусениць із цих гнізд починається при середньодобовій температурі +7...8 °С, що збігається з набряканням бруньок у яблуні. Перші кілька діб гусениці тримаються разом, поблизу зимового гнізда, укриваючись у ньому від негоди. Надалі при температурі +14 °С і вище гусениці розповзаються і ведуть поодинокий спосіб життя. При температурі повітря нижче за +11 °С і частих опадах у перші 7-10 діб після виходу із зимових гнізд гусениці до заляльковування живуть разом, влаштовуючи павутинні гнізда. Розвиваються 27-32 доби, живлячись бруньками, бутонами, квітками і листям. Заляльковуються на стовбурах, гілках, будівлях, прикріплюючись до них павутинним пояском. Заляльковування збігається із закінченням цвітіння літніх сортів яблуні. Розвиток лялечки триває 11-15 діб.

Метелики, які вилетіли, живляться нектаром квіток, п’ють воду. Спарювання відбувається іноді одразу після виходу метеликів, а частіше в період додаткового живлення. Через 5-7 діб метелики починають відкладати яйця групами по 20-100 на верхній бік листя. Відкладання яєць у популяції триває 20-25 діб. Можлива плодючість — 500 яєць. Через 11-15 діб відроджуються гусениці, які повільно ростуть і протягом 15-22 діб скелетують листя. Пошкоджене листя гусениці обплітають павутиною, прикріплюють до гілок і, закрутившись у кокони, залишаються всередині гнізда на зимівлю.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

МЕХАНІЧНІ

Протягом осені й зими збирання і спалювання зимових гнізд шкідника

БІОЛОГІЧНІ

В осінньо-зимовий період приваблювання в сади комахоїдних птахів

АГРОТЕХНІЧНІ

У роки масового розмноження білана на початку льоту метеликів — знищення в міжряддях і поблизу садів квітуючих бур’янів, які принаджують шкідника

ХІМІЧНІ
У разі перевищення економічного порогу шкодочинності (3-4 гнізда на дерево до розпускання бруньок або 10-15 % пошкодженого листя) — обробка біопрепаратами чи інсектицидами (ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ 0,3 л/га, АМПЛІГО 0,3 л/га, ЛЮФОКС 1,0 л/га)

Read 59 times Last modified on Вівторок, 25 серпня 2020 23:27
Login to post comments