Американський білий метелик

Rate this item
(5 votes)

Американський білий метелик (укр.).

Американская белая бабочка (рус.). Hyphantria cunea Dru Drury (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина ведмедиці
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: понад 300 видів різних трав'янистих, кущових і деревних культур. Найулюбленіші культури — шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, за лишаючи тільки грубі жилки
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 2
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: лялечки під відмерлою корою дерев, під рослинними рештками, в тріщинах і щілинах парканів, під навісами та в інших захищених місцях

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Карантинний вид. Батьківщина шкідника - Північна Америки, звідки його завезли у Європу. Небезпечний шкідник у південних і західних областях України.

Імаго. Метелик з розмахом крил 40-50 мм; крила білосніжні, з шовковистим полиском. Іноді трапляється з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Тіло вкрито густими білими волосинками, вусики чорні з білим нальотом, у самки ниткоподібні, у самця перисті; ноги світло-жовті.
Яйце розміром 0,6-0,7 мм, кулясте, гладеньке, блакитнувато, іноді жовтувате.

Личинка. Гусениця молодших віків світло-жовта; голова, грудний щиток і грудні ноги чорні; вздовж спини два ряди чорних або світло-жовтих бородавок, по боках - чотири ряди; на кожній бородавці чорні й білі волосинки. Гусениця, яка завершила живлення, 30-40 мм завдовжки, зі спинного боку оксамитово-коричнева, по боках тіла жовті смуги з оранжевими бородавками, на яких ростуть тонкі світлі волосинки й дві-три чорні волосинки; голова і ноги чорні.

Лялечка розміром 10-15 мм, спочатку лимонно-жовта, з часом темно-коричнева, у темному пухнастому сіруватому коконі.
Виліт метеликів навесні відбувається недружно, іноді розтягується на місяць. Перші метелики з’являються наприкінці квітня - на початку травня. Тривалість їхнього життя — 6-14 діб. Ведуть сутінковий спосіб життя.

Самки відкладають яйця на верхній і спідній бік листків і на трав'яну рослинність групами по 300-500 яєць, укриваючи кладку тонким прозорим пушком. Плодючість 1200-1500 яєць. Ембріональний розвиток триває 5-10 діб.

До третього й четвертого віків гусениці ведуть спільний спосіб життя, обплітаючи павутиною листя. Починаючи з п'ятого віку, розповзаються і переходять до одиночного способу життя. Активні вночі й на світанку, вдень сидять на спідньому боці листка. Зі зниженням температури до +5...6 °С живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть існувати до 15 діб.
Тривалість розвитку гусениць — 45-54 доби. За цей час вони линяють 5-7 разів. Заляльковуються в різних захищених місцях. На розвиток лялечки потрібно 9-14 діб.
У липні-серпні відбувається літ метеликів другого покоління. Самки відкладають 2000-2300 яєць. Гусениці, які завершили розвиток, у серпні-вересні заляльковуються і залишаються до весни наступного року.

Гусениці, відроджені з однієї кладки яєць, можуть повністю оголити плодове дерево 10—15-річного віку.
У прохолодну й дощову погоду спостерігається масова загибель гусениць від ядерного поліедрозу і гранульозу. Лялечки гинуть узимку при зниженні температури нижче за -30 °С.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

КАРАНТИННІ

Дотримання комплексу карантинних заходів, які обмежують можливість поширення шкідника

БІОЛОГІЧНІ АБО ХІМІЧНІ.

У разі пошкодження 20 % листя після розпускання бруньок — обробка дерев біопрепаратами (бітоксибацилліном, лепідоцидом, дендробацилліном) або інсектицидами ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ 0,3 л/га, АМПЛІГО 0,3 л/га, ЛЮФОКС 1,0 л/га

Read 72 times Last modified on Неділя, 23 серпня 2020 11:51
Login to post comments