Ведмедиця кайя

Rate this item
(4 votes)

Ведмедиця кайя (укр.).

Медведица кайя (пылающая) (рос.).Arctia caja L. (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд лускокрилі, родина ведмедиці
  • ПОШКОДЖУВАНІ BИДИ: поліфаг, живиться різними рослинами, особливо часто трапляється на малині, ожині, чорниці, калині, жимолості, вересі, борщівнику і рокитнику. Живиться також листям яблуні, суниці, груші, сливи.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: личинка
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: грубе об’їдання листя
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: личинки під опалим листям і в інших затишних місцях, іноді в ґрунті
  • СПРИЯТЛИВІ УМОВИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА: полюбляє вологі місця, тому часто її можна зустріти в долинах річок, у садах і парках

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ І РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширена в Україні повсюдно.

Імаго з розмахом крил 50-80 мм. Довжина переднього крила — 25-33 мм. Забарвлення верхнього боку крил коричнево-біле з неправильним звивистим малюнком. У кожної ведмедиці кайї свій неповторний візерунок на крилах. В особин, які розвиваються в однакових умовах, часом спостерігається варіативне забарвлення, до того ж іноді ці відмінності такі великі, що метеликів можна сприйняти за представників різних видів. Задні крила оранжево-червоні, на них плями круглої форми, чорні або сині. Черевце метелика червоне, голова і груди бурі. Тіло товстеньке, волохате. Довгі білі вусики, ноги темно-коричневі. Ротовий апарат у ведмедиці кайї не розвинений, протягом життя вона не живиться.

Між грудьми і черевцем у метеликів-ведмедиць є тимпанальний орган, який чує ультразвуки в діапазоні 3-100 кГц. Завдяки цьому органу метелик чує ультразвуковий крик кажана, який його вистежує. Після цього виконує протикажановий маневр — падіння з поворотом, сідає і чекає, доки небезпека мине.
Яйце блакитно-біле.

Личинка. На тілі гусениці довгі волоски, на голові вони зібрані в червоні пучки, довжина гусениці — до 6 см. У разі небезпеки вона падає на землю і скручується в клубок, прикидаючись мертвою, непривабливою для хижака. Лялечка розміром 19-25 мм, чорна, в м’якому коконі, переплетеному волосками.

Вид нічний, зазвичай його можна побачити, лише коли він прилітає на світло. У липні метелики відкладають яйця великими блакитнувато-білими групами на спідній бік листків. Гусениці виходять у серпні. Усі вони розповзаються по рослині і починають її поїдати. Зимують під опалим листям і в інших затишних місцях. Навесні закінчують живитися і заляльковуються в травні. Гусениця заляльковується в павутинному біло-сірому коконі. У кінці червня з кокона вибирається молодий метелик, який повторить весь життєвий цикл і дасть нове життя новому поколінню. Літ триватиме близько 2 місяців. Пік масового льоту імаго — з липня по серпень.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

АГРОТЕХНІЧНІ

Згрібання опалого листя

МЕХАНІЧНІ

Виловлювання метеликів за допомогою світлопасток

ХІМІЧНІ

У період масової появи гусениць обприскування дозволеними інсектицидами (АКТЕЛЛІК, ПРОКЛЕЙМ)

Read 178 times Last modified on Вівторок, 25 серпня 2020 23:48
Login to post comments