Пінниця слинява

Rate this item
(5 votes)

Пінниця слинява (укр.).

Пенница слюнявая (рос.). Philaenus spumarius L (lat.).

  • КЛАСИФІКАЦІЯ ШКІДНИКА: ряд напівтвердокрилі, родина пінниці
  • ВИДИ РОСЛИН, ЯКІ ПОШКОДЖУЮТЬСЯ: широкий поліфаг, у різних кліматичних регіонах пошкоджує зернові, овочеві культури, картоплю, цукровий буряк, виноград, полуницю, суницю, смородину, жоржини, фруктові дерева, тютюн, капусту, люцерну, гречку, кормові буряки, петрушку, моркву, кріп, огірки, ревінь та багато інших рослин.
  • ШКОДОЧИННА СТАДІЯ: імаго, личинка.
  • ТИП ПОШКОДЖЕННЯ: висмоктування клітинного соку. Наслідки живлення шкідника — зморщене листя, потворні й недорозвинені квітки. Нерідко пошкоджені листки або цілі пагони в’януть. Крім того, створені личинками проколи тканин рослини стають хорошими «воротами» для грибної і бактеріальної інфекції. Перелітаючи з однієї рослини на іншу, імаго можуть переносити різні вірусні захворювання.
  • КІЛЬКІСТЬ ПОКОЛІНЬ: 1
  • ЗИМУЮЧА СТАДІЯ: яйця, відкладені з осені і вкриті зверху восковими виділеннями самки.
  • УМОВИ, ЯКІ СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА: найзручніше почувається на низьких і затінених ділянках з надмірним зволоженням. Волого- і теплолюбні комахи, тому особливо інтенсивно розмножуються в роки з теплим сирим літом.

МОРФОЛОГІЯ І БІОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ШКІДНИКА

Поширюеться: Європа, вся Росія, нетропічна Азія, Північна Америка, Північна Африка. В Україні трапляється повсюдно.

Імаго завдовжки 5-6 мм. Верх укрито рідким волоссям. Забарвлення мінливе - від блідо-бурого до чорного. Іноді сірого, червонуватого або зеленуватого. Спільна риса - наявність двох маленьких чорних крапок, по одній з кожного боку від середньої лінії вершини голови. На тілі можуть бути світлі перев’язі або поздовжні смуги.

Яйце жовто-помаранчеве.

Личинка жовта, живе в слиноподібній піні, яку сама й виділяє для збереження ніжних покривів тіла від висихання.

Наприкінці квітня личинки відроджуються і поселяються на спідньому боці листків, близько до основи квітконіжок, щоб висмоктувати сік. Личинки вкриваються пінявою масою, виділення якої припиняється лише в V віці. Личинки живуть ніби зануреними у виділену ними пінисту слиноподібну рідину, яка береже їх від підсихання й інших несприятливих чинників. Розвиваються 5-7 тижнів. У червні й липні вже з’являються імаго. Дорослі пінниці живляться соковитими рослинами і трапляються до перших заморозків.

Самки відкладають яйця групами між стеблами і черешками листя кормових рослин. Їхня плодючість - в середньому близько 40 яєць. Яйця відкладають у вересні-жовтні.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ШКІДНИКА

Агротехнічні

Скорочення надлишкового поливу. Систематичне знищення бур’янів, які загущують посадки і сприяють надмірній вологості

Біолгічні

Обробка настоями тютюну, деревію, часнику або хвойного мила до початку цвітіння. Обприскування кущів вапном до цвітіння та після його закінчення

Хімічні

Обприскування в період активної життєдіяльності шкідника за винятком періоду росту й дозрівання ягід (ПРОКЛЕЙМ 0,4 кг/га)
Хімічні заходи боротьби не застосовують на зелених овочевих культурах, виняток становлять тільки посадки, призначені для одержання насіння

Read 81 times Last modified on П'ятниця, 21 серпня 2020 13:40
Login to post comments