Вівторок, 28 квітня 2020 01:07

Вирощування розсади огірка. Частина 2.

Rate this item
(1 Vote)

Досвічування

У грудні - січні розсаду огірка вирощують з досвічуванням. Цей прийом запобігає загибелі сходів від витягування, також він прискорює плодоношення і загальний урожай. Особливо важливо забезпечити гарне освітлення в фазі сім'ядольних листочків, тобто відразу після сходів і до появи справжнього листка, щоб не допустити витягування і вилягання сіянців. Потужність досвічування 120-200 Вт на 1м. Які лампи підходять? Найкраще використовувати лампи зі спектром, близьким до сонячного. Але від ламп розжарювання рослина може перегрітися, люмінесцентні лампи дають хороше освітлення тільки на невеликій відстані. Переважно галогенові лампи з холодним світловим пучком і системою відбитого світла, навіть при близькому розташуванні вони не викликають опіків листя у рослин.

Досвічування починають відразу після появи сходів і продовжують протягом усього часу вирощування розсади або хоча б до появи справжнього листка. Протягом 2-3 днів від перших сходів рослини висвітлюють цілодобово. Потім протягом 10-12 днів досвічують стільки часу, щоб день тривав 16год, наступні 10-12 днів - по 14год, потім - по 12 годин. Лампи досвічування потрібно включати і вимикати так, щоб світлова частина доби була єдиною, не переривалася навіть короткочасною темрявою. Це означає, що в сонячний день світильники відключають після сходу і включають до заходу сонця, в похмурий день світильники не відключають.

З тією ж метою практикують досвічування люмінесцентними лампами до цілодобового світлового дня протягом 2-3 діб і далі до 16-14-годинного світлового дня протягом фази сім'ядольних листочків. Лампи розміщують на відстані не більше 90см над поверхнею ґрунту з розрахунку 350-370Вт на 1м.

Зрозуміло, з лютого світла стає помітно більше, тому можна виростити розсаду без додаткового освітлення.

Пікіровка

Розсаду огірка можна вирощувати і застосовувати пікіровку. Тоді підготовка горщиків і теплого приміщення для вирощування розсади зміщується днів на десять.

Для отримання сіянців пропарюють тирсу, проливаючи її окропом. Ящик також пропарюють, застеляють плівкою і заповнюють тирсою на три чверті. Тирсу в ящику вирівнюють, ущільнюють і зволожують. Потім розкладають насіння за схемою 3 × 2 см. Насіння засипають тирсою шаром в 1 см, злегка ущільнюючи. Потім ящик вкривають поліетиленовою плівкою і витримують при температурі 25-28 °С протягом 2 діб. За цей час з'являються сходи. Тоді температуру знижують до 15-20 °С на 3-5 днів, щоб сіянці не витягнулись і стимулювався ріст кореневої системи.

Сіянці з розгорнутими сім'ядолями готові до пікіровки. Їх обережно виймають з контейнера для пророщування насіння, не струшуючи тирси, і розташувавши в горщику ближче до стінки, заглиблюють в грунтосуміш по самі сім'ядолі. Таке розташування особливо важливо, якщо після пікіровки рослини будуть вирощуватися без досвічування, щоб пізніше легше було пригинати і присипати витягнуте підсім’ядольне коліно. Сіянці зі слабкою кореневою системою бракують.

Догляд за сіянцями

Як тільки між сім'ядольними листочками з'явиться кінчик справжнього листка, витягнуте підсім’ядольне коліно пригинають і присипають дернової грунтом до основи сім'ядольних листочків, заповнюючи горщик доверху. На присипаному стеблі утворюються додаткові корені. Одночасно бракують рослини, що відстають у рості і потворні. При цьому, якщо в горщику кілька рослин, то слабкі не виривають, а вищипують або зрізають, щоб не пошкодити коріння паростка, який залишається.

Коли розгорнеться перший справжній лист, грунт добре зволожують, а температуру при можливості підвищують на пару градусів.

Поливають розсаду помірно, теплою (22-26 °С) водою в першій половині дня і тільки при хорошій освітленості. При поливі уникають зволоження стеблинки, щоб на ній не з'явилася перетяжка, через яку гинуть сходи, особливо під час зимового вирощування розсади.

Через 1.5-2 тижні після сходів розсаду підгодовують коров'яком, розведеним у 8 разів, або курячим послідом, розведеним в 12 разів, по склянці на 6-8 рослин.

Приблизно раз в 1-2 тижні змінюють розстановку горщиків, щоб підростаючі рослини не затінювали один одного: їх розсовують, коли листя сусідніх рослин починають замикатися. У сучасних гібридів огірка розсаду НЕ прищипують! Вона готова до висадки в теплиці в фазі 4-8 листків.

Особливості вирощування огірка на підвіконні

Якщо ви вирощуєте розсаду на підвіконні, не забувайте про особливості цього місця розташування. Холодне повітря, як відомо, опускається вниз. Воно стікає уздовж вікна, поширюючись на підвіконня, де розташовані горщики і ящик з грунтом, омиває їх і тим самим охолоджує коріння рослин. Через це вони гірше всмоктують грунтовий розчин. А тепле і сухе повітря від батареї опалення піднімається вгору до листів, змушуючи їх більш інтенсивно випаровувати вологу. Розбалансування в наявності. Щоб його уникнути, поливайте рослини тільки теплою водою (23-25 ​​°С) і розмістіть їх не впритул до скла, а на відстані 20-30 см від нього.

Відкриваючи кватирку для провітрювання, не забувайте, що холодне повітря з неї в першу чергу опуститься на підвіконня і розтечеться по ньому. Захистіть рослини за допомогою ширми з плівки, щільної тканини, паперу або переставте в безпечне місце.

Морозне повітря дуже небезпечне для теплолюбних проростків. Воно може відразу їх знищити. Законопатьте щілини, через які він може потрапляти на розсаду.

Порада. Серйозну проблему при вирощуванні розсади в квартирі створює також сухе повітря. Щоб підвищити його вологість, регулярно обприскуйте рослини, розвішуйте вологі рушники, встановлюйте плоскі ємності з водою. Ця проблема вирішиться кардинально, якщо простір кімнати від підвіконня відгородити плівкою.

Загартування

Розсаду огірка для відкритого грунту потрібно починати загартовувати раніше. З появою першого справжнього листка, якщо температура зовнішнього повітря вдень піднімається до 16 °С, рами з парника знімають на день або максимально відкривають теплицю або виносять рослини з кімнати під відкрите небо. А за кілька днів до висадки розсади парника або теплицю розкривають зовсім, в кімнату розсаду вже не повертають.

Read 308 times Last modified on Неділя, 21 червня 2020 13:33
Login to post comments