Вівторок, 28 квітня 2020 01:02

Вирощування розсади огірка. Частина 1.

Rate this item
(1 Vote)

ВИРОЩУВАННЯ РОЗСАДИ

Огірок, як і всі гарбузові, не переносить оголення коренів під час пересадки, через що значна частина їх втрачається. В результаті розсада приживається повільно і болісно. Тому її вирощують в горщиках або інших ємностях, заповнених ґрунтовою сумішшю.

Вік розсади

Рекомендований вік розсади огірка для зимової теплиці - 30 днів, весняної - 20-25 днів, для парника - 20 днів, для тимчасового плівкового укриття і відкритого грунту - 15-20 днів.

Чи не у всякому теплому місці можна отримати якісну розсаду потрібного віку. Через нестачу світла її не слід затримувати в кімнаті більше 15 днів, а в парнику - 20-25 днів.

Чим більше планований вік розсади, тим в більшому обсязі субстрату вона потребує. Універсальні горщики з об'ємом 0.5 л, можна використовувати пакети з-під молока або соків, для маловікової розсади - касети.

Розрахувати термін посіву насіння на розсаду досить просто. Від запланованої дати посадки відраховують назад оптимальний вік розсади і час, необхідний для появи сходів. Його потрібно скорегувати в залежності від умов пророщування.

Наприклад, ви плануєте посадку у відкритий грунт в один з вихідних днів в середині травня, наприклад, в суботу 18-го числа. Хороший вік для розсади на цей термін висадки - 18-20 днів. Щоб плани стали реальністю, сходи потрібно отримати з 28 по 30 квітня. У теплому (температура 27-28 ° С) грунті сходи з'являться через 2-3 дня після посіву. Отже, його потрібно провести 25-27 квітня. Але оскільки в кінці квітня опалювальні батареї вже холодні, і таке тепле місце створити складніше, то сходи з'являться через 5-8 днів. Тоді посів потрібно перенести на 23 квітня в теплій квартирі і на 20 квітня - в більш холодній.

Розраховуючи, коли починати вирощування розсади для теплиці, враховуйте, що пікіровка затримує розвиток рослини якраз на той час, коли сіянці приживаються, тобто приблизно на 3-5 днів.

Грунтосуміш

Грунтосуміш для вирощування будь-якої розсади, і огірка зокрема, повинна бути поживною, пухкою, легкою і вологоємною. Заздалегідь перевірте якість цього субстрату. Для цього проведіть пробне набивання розсадного горщика, добре зволожте його, потім дайте грунтосуміші в горщику висохнути. Хороший субстрат зберігає рихлість після висушування. Але якщо грунтосуміш відшаровується від стінок горщика, перетворюючись в грудку, це говорить про її непридатність як субстрату для вирощування рослин.

Для розсади треба використовувати тільки свіжоприготовані грунтові суміші. Вирощування розсади на старій зараженій землі свідомо прирікає рослину на хвороби.

Взимку, коли мало світла, намагайтеся в грунтосуміші і в підгодівлі не використовувати добрива, що містять азот в амонійній формі (аміачна селітра, сульфат амонію). Такий азот майже не вимивається із зони коренів, а через нестачу освітлення використовується рослиною повільніше, ніж зазвичай. Це може привести до його накопичення, що в свою чергу викличе пригнічення і навіть загибель рослини.

Для приготування простий грунтової суміші для огіркової розсади дернову, компостну або городню землю змішують з перегноєм у співвідношенні 3-5: 1, на відро суміші додають склянку деревної золи.

Посів

Горщики повинні бути наповнені грунтосумішшю до половини, щоб була можливість пізніше її підсипати, що сприяє збільшенню обсягу кореневої системи. Не слід ставити горщики безпосередньо на грунт теплиці або парника, потрібно підстелити під них плівку. Інакше коріння швидко вийде з горщика і буде розростатися вглиб грунту, тоді при вибірці відірвуться дрібні корінці з кореневими волосками, а вони найактивніші.

Насіння висівають сухим, набряклим або пророслим на глибину 1 см і ближче до стінки. Згодом це полегшить пригинання і присипання підсім’ядольного коліна. Пророслі насіння висівають по 1-2, сухі або набряклі - до 4, якщо не впевнені у високій схожості. Після появи сходів вибирають 1-2 кращих сіянця.

Для пророслого насіння оптимальна довжина корінця - до 0.5см. Якщо проростки переросли, з ними доведеться поводитись особливо дбайливо. Чим довший виріс корінець, тим дрібніше розміщуйте насіння в грунті. Коли у проростка починає з'являтися підсім’ядольне коліно, то сіяти вже пізно і треба переходити до посадки. Підсім’ядольне коліно - це стебло, і його розташовують над грунтом або на рівні поверхні грунту. Якщо його прикрити грунтом, то паросток який не закріпився в грунті  не зможе винести сім'ядольні листочки на світло і загине.

Після посіву для збереження вологи горщики вкривають плівкою. Але в сонячний день під нею температура може піднятися до згубних для рослин меж. Щоб цього не сталося, поверх плівки кладуть який-небудь світлонепроникний матеріал. Якщо не вкривати горщики плівкою, то потрібно стежити, щоб грунтосуміш в них не пересихала, зволожуючи її дрібним розпилом води. Укриття знімають з початком появи сходів.

Температурний режим

Під час і після посіву температуру ґрунту в горщиках або в ящику підтримують на рівні 27-28 °С.

При такій температурі сходи гетерозисних гібридів з'являються через 2-3 дня. Тоді температуру субстрату на 4-5 днів потрібно знизити до 18-20 °С вдень і 16-17 °С вночі, щоб сіянці не витягувалися, а коренева система розвивалася швидше, ніж надземна частина рослин. Далі її підвищують до 20-22 °С при сонячній погоді або при штучному освітленні, при похмурій - днем ​​19-20 °С, вночі 16-18 °С. Це звичайний рівень температури для вирощування розсади.

Після пікіровки в горщиках для вкорінення сіянців перші 2-3 дні температуру підтримують на рівні 22-25 °С. Потім її повертають на звичайний рівень.

Read 331 times Last modified on Неділя, 21 червня 2020 13:32
Login to post comments